Oliwa, sos chilli i za’atar są pyszne, świeże i fair. Palestyńskie produkty z logiem Fairtrade

Marka MAWASEM (po arabsku „pory roku”) działa od 2015 roku. To grupa małych wytwórców produktów żywnościowych, która zdołała utworzyć sprawnie działający system spółdzielni. W rozpoczętym w maju 2017 roku projekcie PCPM rolnicy, spółdzielnie i centrum dystrybucji – New Farm Company (NFC), podnoszą swoje kwalifikacje i doskonalą łańcuch powiązań w celu certyfikacji swoich wysokiej jakości produktów.

MAWASEM cieszy się ze swojego dużego sukcesu – już trzy produkty palestyńskiej grupy będą oznaczane logiem Fairtrade. Znak ten poświadcza, że handel danym produktem posiada pozytywny wpływ na konsumentów i na zrównoważony rozwój gospodarki.Certyfikat ten przyczynia się również do wzrostu konkurencyjności produktów MAWASEM na lokalnych i zagranicznych rynkach.

Więcej o grupie MAWASEM tutaj.

Fot. Anna Włoch

Każdy z produktów z logiem Fairtrade powstaje w innej spółdzielni i ma swoją własną historię.

Oliwa z oliwek

Produkowana jest w spółdzielni Yasouf, która skupia ponad 160 rolników Najtłoczniej jest tam w październiku, gdy rozpoczyna się sezon oliwny. Pod budynek spółdzielni kilkanaście razy dziennie podjeżdżają samochody z workami świeżo zebranych owoców. Oliwki są segregowane, drylowane, myte i wyciskane na linii tłoczącej. Choć maszynę obsługują wykwalifikowani pracownicy, sami rolnicy zwykle pozostają w budynku podczas tłoczenia, by część świeżo wyprodukowanej oliwy zabrać od razu ze sobą do domu. Oprócz członków spółdzielni, oliwę wyciskają w niej także inni, niestowarzyszeni farmerzy.

Fot. A Rostkowski

Za’atar

Za’atar (arab. tymianek) wyrasta w kobiecej spółdzielni Aqrabaniya, położonej w prowincji Nablus na Zachodnim Brzegu. Trzy razy do roku będące członkiniami spółdzielni kobiety zbierają świeży tymianek, suszą go, a następnie ręcznie oddzielają suche listki od twardych łodyżek. Tak wyselekcjonowany tymianek trafia do New Farm Company, gdzie jest rozdrabniany, a następnie mieszany z sezamem, sumakiem i solą, które razem tworzą nieodłączną przyprawę bliskowschodniej kuchni – za’atar. Wysoka jakość poszczególnych składników i ich odpowiednio zbalansowane proporcje sprawiają że za’atar MAWASEM uważany jest za wyjątkowo smaczny przez wszystkich, którzy mieli to okazję go spróbować. W Palestynie za’atar najczęściej jada się maczając w nim wcześniej zanurzony w oliwie chleb. Można nim też posypać świeże warzywa, sałatkę lub domowy hummus.

Fot. A. Włoch

Sos chilli

Powstaje w spółdzielni Baqa Sharkia w prowincji Tulkarm na Zachodnim Brzegu. Stowarzyszeni w spółdzielni rolnicy uprawiają paprykę i inne warzywa, które – o ile nie zostaną sprzedane świeże – skupuje od nich spółdzielnia, by przerobić na pasty. Papryka na sos chili jest w spółdzielni myta i suszona, a następnie mieli się ją i gotuje. Do sosu dodawana jest jedynie odrobina soli i oliwy dla lepszej konserwacji. W ciągu 2-3 godzin w Baqa przetwarza się nawet tonę papryki! W 2017 roku spółdzielnia wyprodukowała 9 ton sosu chili, co nie stanowi nawet połowy jej możliwości. Marzeniem jej członków jest zakup maszyny, umożliwiającej paczkowanie sosu w saszetki tak, aby przetwory mogły trafić do barów szybkiej obsługi i hoteli.

Wszystkie produkty MAWASEM są testowane, pakowane, znakowane i dystrybuowane przez New Farm Company. Dzięki NFC produkty MAWASEM można kupić nie tylko w Palestynie, ale także w krajach Zatoki Perskiej, Ameryki Północnej i Europy, w tym w Polsce.