PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Eksperci PCPM

Jesteśmy organizacją humanitarną, co oznacza, że pomagamy wszystkim bez względu na pochodzenie, kolor skóry lub wyznanie, dbając o to, aby nasze działania na miejscu nie pogłębiały lokalnych napięć.

 

Wojtek Wilk

Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), niosącej pomoc humanitarną i rozwojową w 8 krajach Azji, Afryki i Europy. Były wykładowca SGH.

wojtek wilk

Śledź mnie:

Facebook / Linkedin / Twitter

Wojciech Wilk uczestniczył w międzynarodowych działaniach w odpowiedzi na 19 kryzysów humanitarnych – od masowych ruchów ludności na Bałkanach po kryzys uchodźców syryjskich na Bliskim Wschodzie. Zanim w 2006 r. założył Polskie Centrum Pomocy Humanitarnej, przez wiele lat pracował w ONZ.

– Trafiłem tam zaraz po studiach na UW. Studiowałem stosunki międzynarodowe. W latach 90. jedyną drogą wejścia młodego człowieka z Polski do tej organizacji był program wolontariuszy ONZ – mówi Wojciech Wilk.

Przez 10 lat pomocą humanitarną zajmował się pośrednio – tworzył strategie pomocy międzynarodowej, warte setki milionów dolarów, dla takich krajów, jak Południowy Sudan, Jemen, Syria, Irak, i koordynował ich wdrażanie. – To są bardzo ważne i potrzebne działania, z drugiej strony nigdy nie spotykałem osobiście beneficjentów tej pomocy – dodaje.

W pewnym momencie trafił do Kosowa, do Biura Wysokiego Komisarza ds. uchodźców, gdzie zajmował się serbskimi uchodźcami. – To było moje pierwsze doświadczenie z pomocą humanitarną sensu stricte. Poczułem, jak wspaniale jest pomagać ludziom bezpośrednio. Wiedziałem, że to właśnie chcę robić, więc opuściłem struktury ONZ, wróciłem do Polski, aby tu realizować się w pomocy humanitarnej w takiej organizacji jak PCPM – opowiada Wojciech Wilk.

Blog Eksperta