PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Ukraina: Konwój humanitarny z pomocą dla uchodźców

PCPM uczestniczył w konwoju humanitarnym przygotowanym i finansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym zostało wysłane 150 ton pomocy humanitarnej dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie.

 

Status: Zakończony

Termin realizacji: 1 – 31 grudnia 2014

 • Tytuł projektu – Konwój humanitarny dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie
 • Realizacja – Listopad – grudzień 2014
 • Budżet – 486 524 zł
 • Dofinansowanie – Polska Pomoc
 • Odbiorcy projektu – 5000 rodzin uchodźców wewnętrznych – ok. 15000 osób

Wprowadzenie

Konflikt zbrojny pomiędzy prorosyjskimi rebeliantami a siłami ukraińskimi w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy zmusił do ucieczki setki tysięcy ludzi. Ci, którzy opuścili swoje domy podczas najbardziej intensywnych walk (lipiec-sierpień 2014), często nie mieli czasu zabrać ze sobą nawet najbardziej potrzebnych rzeczy. Mało który z uchodźców przypuszczał, że na wygnaniu będą musieli spędzać zimę, w czasie której we wschodniej Ukrainie temperatury spadają poniżej -20°C.

PCPM uczestniczył w konwoju humanitarnym przygotowanym i finansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym zostało wysłane 150 ton pomocy humanitarnej dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie. W wysłaniu konwoju, który dotarł do Charkowa 19 grudnia 2014 roku i składającego się z 33 ciężarówek, udział wzięły PCPM (20 pojazdów), Polski Czerwony Krzyż (8 pojazdów) oraz Caritas (5 pojazdów).

Opis działania

5000 paczek żywnościowych, zawierających suche artykuły spożywcze (kaszę, mąkę, makaron, cukier, herbatę, kawę) oraz czekoladę dla dzieci zostało zakupionych w Polsce i przetransportowane na Ukrainę na 20 ciężarówkach Państwowej Straży Pożarnej. Dodatkowo dla rodzin z małymi dziećmi zakupiono i przetransportowano na Ukrainę 2000 zestawów pomocowych, zawierającymi pieluchy oraz jedzenie dla niemowląt. Dystrybucja pomocy żywnościowej oraz zestawów dla dzieci rozpoczęła się już w dniu dotarcia polskiego konwoju do Charkowa.

Wymierne rezultaty

Dostarczenie 60 ton pomocy humanitarnej dla 5000 rodzin uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie.
Przygotowanie, wysłanie i przyjęcie po stronie ukraińskiej konwoju pomocy humanitarnej w przeciągu 23 dni po decyzji o jego wysłaniu.

polskapomoclogostrona2014

Prosimy o wsparcie działalności Zespołu Ratunkowego PCPM

Zespół Ratunkowy PCPM, jedyny zespół szybkiego reagowania kryzysowego prowadzony przez polską organizację pozarządową, jest finansowany wyłącznie ze środków własnych PCPM i dobrowolnych wpłat.

Prosimy o wsparcie jego działalności i misji w Polsce i na świecie poprzez dokonanie internetowego przelewu bankowego w wysokości:

Środki pozyskane z dobrowolnych wpłat zostaną wykorzystane na sfinansowanie działalności Zespołu Ratunkowego PCPM w krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz kryzysami humanitarnymi, m.in. na zakup leków i sprzętu ratowniczego, transport do krajów dotkniętych katastrofą, zakwaterowanie polskich ratowników oraz inne koszty operacyjne.

Płatności są realizowane za pośrednictwem systemu Przelewy24.pl.

Jeżeli woleliby Państwo dokonać przelewu dowolnej kwoty podajemy nasz numer konta:

 • Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
  mBank S.A.
  18 1140 1010 0000 5228 6800 1001
  Tytuł wpłaty: wpłata na Zespół Ratunkowy PCPM

Za pośrednictwem karty płatniczej lub kredytowej:

btn_donateCC_LG

Darowizny przekazywane na rzecz PCPM podlegają odliczeniom od podatku.

Wyjazd polskiego konwoju humanitarnego do miejsc dystrybucji w Charkowie (19 grudnia 2014)

Rozładunek pomocy humanitarnej PCPM w jednym z miejsc dystrybucji w Charkowie (19 grudnia 2014)