Ulewy w Sudanie Południowym uniemożliwiają dostarczenie żywności potrzebującym

W Sudanie Południowym trwa pora deszczowa. Ulewy odcięły drogi do 70% terenów kraju, gdzie oczekują ludzie potrzebujący pomocy.

Musimy nakarmić około 5000 ludzi, czyli do jutra dostarczyć 9 ton ładunków, to jest około trzech samolotów – powiedział Adham Effendi, szef logistyki Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Sytuacja w Sudanie Południowym

Oprócz pogody, organizacje humanitarne niosące pomoc głodującym muszą stawić czoła konfliktom zbrojnym na terenie kraju. Dziesiątki tysięcy ludzi zginęło w najdłuższej w Afryce wojnie domowej. Początkowo walczyli między sobą żołnierze lojalni wobec prezydenta Salva Kiira przeciwko rebeliantom pod wodzą wiceprezydenta Rieka Machara. Przemoc, często też na tle etnicznym, rozlała się na cały kraj. W 2017 za sprawą walk, które przyczyniły się do pogromów i wysiedleń, zapanowała klęska głodu.

To kraj, w którym wojna trwa nieustannie od niemal 30 lat. Mieszkańcy Południowego Sudanu przywykli już do walk, gdyż towarzyszą im one od urodzenia, przez prawie całe życie – mówi dr Wojciech Wilk, prezes PCPM.

Zarówno rebelianci, jak i siły rządowe zostali oskarżeni o atakowanie pracowników organizacji humanitarnych, a czasami blokowanie dostępu do pomocy humanitarnej i porwania żywności oraz innych form pomocy.

O kryzysie migracyjnym w Afryce tutaj.

PCPM wspiera Sudan Południowy

Wspierane przez Fundację PCPM Centrum Dożywiania w Gordhim przyjmuje coraz więcej niedożywionych dorosłych i dzieci. Organizacje pomocowe przywożą i dystrybuują głównie sorgo – suchą żywność dla dorosłych. PCPM jest jedyną fundacją, która wspiera dostarcza jedzenie dla dzieci do piątego roku życia.

Na pomoc w Sudanie Płd. wydaliśmy ponad 53 tysiące dolarów. Za tę kwotę udało się kupić 10 ton wysokoenergetycznej żywności i przetransportować ją z Kenii do Sudanu Płd. Trafiła ona do 2 tysięcy kobiet i dzieci.
Za zebrane przez Polaków pieniądze udało się też zatrudnić pielęgniarki i utrzymać personel placówek w Gordhim i Agangrial.

Pracownicy ośrodka wspieranego przez PCPM oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z chorobami oraz prowadzą szkolenia z uprawy roślin oraz higieny dla mieszkańców okolicznych wiosek.

Więcej o naszych działaniach w Sudanie tutaj.

MOŻESZ PRZEKAZAĆ WPŁATĘ NA KONTO FUNDACJI PCPM:
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy

np. zestaw leków ratujących życie

np. 2 tygodnie leczenia niedożywionego dziecka

np. zakup i transport 75 porcji żywności terapeutycznej

Twoje dane:
* Pole wymagane

Źródło: Reuters