PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Zespół Ratunkowy PCPM

Pierwszy zespół szybkiego reagowania na klęski żywiołowe i kryzysy humanitarne na świecie, prowadzony przez polską organizację pozarządową. Zespół Ratunkowy PCPM powstał w styczniu 2014 roku. Dotychczas nieśliśmy pomoc w trakcie wydarzeń na kijowskim Majdanie, po powodziach w Bośni i Hercegowinie oraz po trzęsieniu ziemi w Nepalu.

 

Zespół jest w stanie podjąć działania poza granicami Polski w ciągu 48 godzin. W tym celu nie polegamy na transporcie organizowanym przez struktury państwowe lecz współpracujemy z liniami lotniczymi, by móc szybko wysłać polskich ratowników oraz ich lekki sprzęt do kraju dotkniętego katastrofą, oraz zacząć działać wtedy, kiedy jesteśmy najbardziej potrzebni.

RatownicyPCPM-Majdan1

W skład Zespołu Ratunkowego PCPM wchodzą sprawdzeni i doświadczeni ochotnicy: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy GOPR i inni ratownicy specjalistyczni, strażacy oraz wspierający ich pracownicy humanitarni PCPM. W chwili obecnej Zespół Ratunkowy PCPM bazuje na grupie ponad 50 ekspertów z powyższych dziedzin, którzy są gotowi podjąć pracę na obszarze objętym katastrofą w możliwie jak najkrótszym czasie. Stanowią oni bazę specjalistów, pozostających w gotowości, szkolących się razem i podporządkowanych wspólnym procedurom. Grupa specjalistów związanych z Zespołem Ratunkowym PCPM jest systematycznie ćwiczona i rozszerzana. Prowadzone kilka razy w roku szkolenia mają na celu przygotować ratowników do działania w grupie oraz do specyfiki akcji międzynarodowych.

20150503_171718

 

Zespół Ratunkowy PCPM, ze względu na międzynarodowy charakter swoich działań, zbudowany jest w oparciu o standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pozwala nam to szeroko współdziałać z grupami z innych krajów w rejonie katastrofy lub kryzysu humanitarnego. Zależy nam bowiem, aby udzielana przez nas pomoc była jak najbardziej celowa, a nasza grupa stała się pod względem standardów działania wizytówką Polski i PCPM. Dlatego też obecnie Zespół jest w trakcie procesu certyfikacji w ramach WHO, aby uzyskać status Emergency Medical Team EMT – Type 1. Jest to klasyfikacja, której celem jest zapewnienie, aby w przyszłych akcjach ratunkowych (podobnych do tych z Haiti, Nepalu czy Afryki Zachodniej w związku z epidemią Eboli) uczestniczyły grupy sprawdzone i pewne pod względem personelu, procedur, sprzętu i możliwości działania.

20150502_155750

 

Zespół jest częścią Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej czyli organizacji apolitycznej, której celem jest ratowanie życia ludzi (cywilów) oraz nie udzielanie wsparcia np. stronom konfliktu.

Serwisy społecznościowe Zespołu Ratunkowego PCPM:

Facebook / Twitter

pomoc_medyczna

Prosimy o wsparcie działalności Zespołu Ratunkowego PCPM (Polish Emergency Team)

Zespół Ratunkowy PCPM, jedyny zespół szybkiego reagowania kryzysowego prowadzony przez polską organizację pozarządową, jest finansowany wyłącznie ze środków własnych PCPM i dobrowolnych wpłat.

Prosimy o wsparcie jego działalności i misji w Polsce i na świecie poprzez dokonanie internetowego przelewu bankowego w wysokości:

Środki pozyskane z dobrowolnych wpłat zostaną wykorzystane na sfinansowanie działalności Zespołu Ratunkowego PCPM w krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz kryzysami humanitarnymi, m.in. na zakup leków i sprzętu ratowniczego, transport do krajów dotkniętych katastrofą, zakwaterowanie polskich ratowników oraz inne koszty operacyjne.

Płatności są realizowane za pośrednictwem systemu Przelewy24.pl.

Jeżeli woleliby Państwo dokonać przelewu dowolnej kwoty podajemy nasz numer konta:

  • Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
    mBank S.A.
    18 1140 1010 0000 5228 6800 1001
    Tytuł wpłaty: wpłata na Zespół Ratunkowy PCPM

Możesz też ustanowić w swoim banku stałe zlecenie na comiesięczne wsparcie działań PCPM lub skorzystać z PayPal klikając na przycisk poniżej:

Darowizny przekazywane na rzecz PCPM podlegają odliczeniom od podatku.

PET