PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Zaadoptowane rodziny. Grupa 3

Adopcja w Sudanie Południowym koordynowana przez PCPM polega na objęciu pomocą finansową wybranej rodziny przez okres 6 miesięcy – do sierpnia, czyli do czasu kiedy w kraju powinny zostać zebrane tegoroczne plony.

 • Ahok Akech Lual

  Ahok Akech Lual jest starszą kobietą, która żyje razem ze swoją córką. Ahok przeżyła udar mózgu, którego rezultatem jest paraliż ręki i nogi.

  Życie dla obu kobiet jest bardzo trudne. Nie mają co jeść i głodują.

 • Amiir Deng Majok

  Amiir Deng Majok jest głową czteroosobowej rodziny. Nie ma żadnych pieniędzy ani pracy. Jedyne, co je rodzina to dzikie rośliny.

  Amiir ma dwójkę dzieci. Życie dla Amiir jest bardzo trudne.

 • Ngor Chan Deng

  Ngor Chan Deng jest głową siedmioosobowej rodziny. Ngor zajmuje się nie tylko swoimi dziećmi, ale także swoim starszym tatą. Ngor nie ma pracy ani żadnego innego źródła utrzymania.

  Wszyscy w rodzinie głodują, ale najtrudniej jest dwójce jej najmłodszych dzieci, które mają mniej niż 5 lat, a tym samym najbardziej zagrożone są śmiertelnym wygłodzeniem.

 • Angeth Anei Anei

  Angeth Anei Anei jest wdową, która opiekuje się swoją szóstką dzieci. Żyje w miejscowości Maper Akot, na wschód od miasta Aweil.

  Angeth stara się utrzymać z dorywczej pracy polegającej na sprzątaniu i praniu swoim bogatszym sąsiadom. Niestety zarobione przez samotną matkę pieniądze ledwo wystarczają na żywność dla jej dzieci.

 • Apiu Ngong Ngor

  Apiu Ngong Ngor jest głową sześcioosobowej rodziny. Ma czwórkę dzieci, w tym dwójkę poniżej piątego roku życia. Ani Apiu, ani jej mąż nie ma pracy, ani żadnego innego źródła utrzymania.

  Życie dla rodziny Apiu jest bardzo trudne. Dwójka najmłodszych dzieci zagrożona jest śmiertelnym wygłodzeniem.

 • Adhel Garang

  Adhel Garang jest starszą kobietą, która zajmuje się swoimi wnukami. Matka dzieci wyruszyła wgłąb Południowego Sudanu, aby prosić swoich krewnych o pomoc finansową w zdobyciu jedzenia.

  Rodzina utrzymuje się ze zbierania dzikich liści, niestety pieniądze przez nią zarobione nie wystarczają na zakup jedzenia. W rodzinie głodują wszyscy. Matka, Babka i pięcioro dzieci w tym najbardziej zagrożona dwójka, która jest poniżej 5 roku życia.

 • Achok Madut Akot

  Achok Madut Akot jest głową czteroosobowej rodziny. Zajmuje się dziećmi swojego syna, który usiał uciekać z Sudanu Płd. w celu znalezienia pracy.

  Dwójka dzieci ma mniej niż pięć lat, tym samym najbardziej zagrożona jest śmiercią z głodu.

 • Nyibol Kuch Mayuol

  Nyibol Kuch Mayuol jest wdową z dwójką dzieci, która straciła męża w trakcie walk w grudniu 2013 roku w Jubie.

  Od tego czasu nie może liczyć na jakiekolwiek wsparcie, każdy dzień jest dla niej walką o zapewnienie bytu rodzinie. Na załączonym zdjęciu jest uchwycona codzienność rodziny i ich dom.

 • Anek Ngong Anei

  Anek Ngong Anei jest głową pięcioosobowej rodziny. Jest wdową – swojego męża straciła w 2006 roku. Anek nie ma żadnego źródła utrzymania, a wyżywienie jej trójki dzieci jest dla niej bardzo trudne.

  Matka czasami prosi o pomoc swoich krewnych, ale to nie wystarcza na długo. Dwójka najmłodszych dzieci ma mniej niż 5 lat, tym samym jest w grupie największego ryzyka śmierci głodowej.

 • Ahok Bol Kuan

  Ahok Bol Kuan jest głową pięcioosobowej rodziny. Jest wdową – jej mąż zginął w 2004 roku. Ahok nie ma pracy ani żadnej innej możliwości zdobycia środków, za które mogłaby wyżywić swoje dzieci. Życie dla całej rodziny jest bardzo trudne.

  Najmłodsze z dzieci ma mniej niż 5 lat – jest najbardziej zagrożone śmiertelnym wygłodzeniem.

 • Nyanut Deng Bot

  Nyanut Deng Bot to głowa sześcioosobowej rodziny. Samotnie wychowuje czwórkę dzieci, w tym dwójkę najmłodszych – bliźniaki. Dwoje najmłodszych dzieci jest w najgorszym stanie. Jedno z nich jest śmiertelnie niedożywione.

  Mąż Nyanut w 2014 roku został wysłany do miasta Raga na wojnę i nigdy nie wrócił.

 • Aluat Aguer Juac

  Samotnie wychowuje 6 dzieci. Jej mąż dołączył do armii 4 lata temu, został wysłany na wschód kraju i od tej pory słuch o nim zaginął.

  Aby cokolwiek zarobić Aluat sprzedaje wodę oraz opał. Rodzina żywi się liśćmi z buszu nieopodal. Najmłodsze z dzieci jest ekstremalnie wygłodzone, kolejna dwójka z dzieci cierpli na poważnie niedożywienie.

 • Nyanut Wol Thuou

  Razem z mężem wychowuje czwórkę dzieci, w tym dwójkę poniżej 5 roku życia.

  Oboje rodzice są jest bezrobotni. Aby przetrwać rodzina je tylko dzikie rośliny, które rosną w buszu niedaleko. Czasami pomagają im dalsi krewni, ale to nie zdarza się często.

 • Awiir Akot Deng

  Razem z mężem wychowuje trójkę dzieci. Oboje są bezrobotni, więc swoim dzieciom dają do zjedzenia zebrane nieopodal dzikie liście.

  Czasami Awiir udaje się sprzedać trochę drewna na opał, ale to nie wystarcza na długo.

 • Alor Dut Lual

  Żyje razem ze swoim mężem i 5 dzieci. Oboje są bezrobotni.

  Ze względu na zeszłoroczne powodzie Alor straciła wszystko, dlatego jedyne co rodzina je to liście.

 • Agorong Dut

  Agorong Dut mieszka razem ze swoim mężem i 4 dzieci.

  Oboje rodzice są bezrobotni, a jedyne co jedzą to liście, które uda im się zebrać w okolicznym buszu.

 • Aliok Akol Akeen

  Aliok Akol Akeen ma 5 dzieci, które sama wychowuje. Jej mąż wyjechał do Sudanu, gdzie też nie ma pracy.

  Aliok przed kryzysem ekonomicznym sprzedawała herbatę, ale straciła wszystko w trakcie kryzysu i teraz głoduje razem ze swoimi dziećmi.

 • Abuk Wol Deeng

  Abuk samotnie wychowuje 6 dzieci. Jej mąż wyjechał z Sudanu Płd do Sudanu, gdzie też nie znalazł pracy.

  Abuk pierze ubrania dla okolicznych rodzin oraz sprzedaje wodę, aby zarobić na jedzenie dla swojej rodziny, ale to nie wystarcza, aby uchronili się przed głodem.

 • Tiop Akol

  Tiop Akol ma czwórkę dzieci, które wychowuje samotnie. Jest jej bardzo ciężko utrzymać rodzinę.

  Matka polega głównie na wsparciu od krewnych i sporadycznej pracy dorywczej.

 • Adut Buola

  Adut Buola żyje razem ze swoim mężem i 7 dzieci. Oboje są bezrobotni, więc żeby przeżyć, łapią się każdej dorywczej pracy.

  Czasami jej krewni pożyczają jej pieniądze na żywność dla niej i jej rodziny, ale nie zdarza się to często.

 • Alakiir Yum

  Alakiir Yum wychowuje 6 dzieci. Jej mąż dołączył do armii i został wysłany na południe kraju, skąd rzadko może wrócić do domu.

  Alakiir łapie się każdej możliwej pracy dorywczej, dodatkowo jak jest to możliwe to sprzedaje pastę z orzeszków ziemnych.

 • Nyirou Mawien Tong

  Nyirou Mawien Tong jest samotną matką czwórki dzieci, opiekuje się też starszą matką. Wszyscy żyją w objętej katastrofalnym głodem miejscowości Awulic.

  W zeszłym roku rodzina straciła wszystkie plony, dziś żywi się nasionami traw oraz dzikimi liśćmi, które znajdzie w okolicy. Kiedy tylko Nyirou dowiedziała się, że gdzieś daleko są ludzie o dobrych sercach, którzy mogą jej pomóc, codziennie modli się o błogosławieństwo dla nich.

 • Abuk Agiu Dau

  Abuk i jej rodzina żyją w skrajnej nędzy. Praktycznie nie mają żadnego dochodu. Kobieta wykonuje pracę fizyczną dla sąsiednich rodzin – pierze ubrania i sprząta.

  Za kilka funtów południowosudańskich, które otrzymuje nie jest w stanie wyżywić rodziny. Mąż Abuk nie pracuje. Trójka z piątki ich dzieci jest niedożywiona. Kobieta, by ratować sytuację zbiera dziką żywność w buszu. To jednak nie wystarcza. Potrzebuje pomocy.

 • Anok Garang Athian

  Anok jest głową rodziny, żoną i matką szóstki dzieci (trójka poniżej 5. roku życia). Ponieważ mąż Anok nie ma pracy, kobieta utrzymuje całą rodzinę.

  Zarabia na życie wykonując pracę dorywczą w domach sąsiadów, zajmuje się również uprawami wokół domu. Niestety poprzedni sezon nie przyniósł rodzinie żadnych plonów. Rodzina mieszka w mieście Aweil, w samodzielnie wybudowanym domu z trzciny i błota. Głoduje.

 • Nyibol Ngor

  Nyibol mieszka w Awulic (około 8 km na wschód od miasta Aweil) i jest samotną matką czwórki dzieci. Wszyscy głodują. W ubiegłym sezonie – na skutek powodzi – Nyibol straciła pielęgnowane przez siebie uprawy.

  Dzisiaj, bez żadnej możliwości zarabiania na życie, łapie się wszystkich sposobów, by wyżywić rodzinę. Zbiera nasiona trawy z pola i własną śliną oczyszcza je z piasku. Liczy, że poszukiwanie ziaren dzikich roślin pozwoli przeżyć jej i dzieciom do następnych zbiorów.