PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Jak zmniejszyć liczbę śmieci? W Libanie podpowiada PCPM

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pracuje nad zmniejszeniem liczby produkowanych śmieci w Libanie. Pracownicy fundacji i wolontariusze wyszli na ulice Bejrutu z wielorazowymi maskami, szklanymi butelkami, płóciennymi torbami, a przede wszystkim - z przekazem. Akcja objęła gminę Burdż Hammud.

 

  • Miasto, przez które w 2016 roku przepływała rzeka odpadów, doprowadzając do ekologicznej katastrofy, wciąż nie poradziło sobie z kryzysem śmieciowym
  • Koszty utylizacji śmieci ogromne, ale można je zmniejszać, na co wraz z wolontariuszami i pracownikami PCPM zwracaliśmy uwagę mieszkańców
  • Działania Fundacji PCPM w Libanie można wspierać na pcpm.org.pl/liban

KAMPANIA UŚWIADAMIAJĄCA PCPM

Celem kampanii, którą zorganizowaliśmy w maju na ulicach gminy Burdż Hammud był dialog z mieszkańcami na temat ekologii. Przygotowaliśmy materiały edukacyjne, zawierające konkretne rady pozwalające mieszkańcom ograniczać zużycie wody i zmniejszać produkcję śmieci a tym samym lepiej troszczyć się o siebie i najbliższe otoczenie. Na ulicach rozdawaliśmy płócienne torby, wielorazowe maski ochronne, szklane butelki na wodę, które pozwolą mieszkańcom zrezygnować z jednorazowych opakowań i zastąpić je bardziej przyjaznymi dla środowiska. W zorganizowaniu akcji wsparł nas urząd gminy Burdż Hammud, a finansowanie zapewnił UNHabitat i Polska pomoc.

KRYZYS ŚMIECIOWY W LIBANIE

– W Bejrucie nie ma wypracowanego systemu zarządzania odpadami. To zresztą gigantyczny problem dla całego kraju – zwraca uwagę Agnieszka Nosowska, wiceszefowa misji PCPM w Libanie.

Strategii na rozwiązanie problemu ze śmieciami brakuje. To z kolei pociąga za sobą ogromne koszty dla środowiska i zdrowia publicznego. Także koszty finansowe. Liban wydaje 154,5 dolara na zagospodarowanie każdej tony odpadów stałych – podaje Human Rights Watch. Dla porównania Algieria czy Jordania wydają odpowiednio 7,22 i 22,8 dolara. Rocznie to blisko 420 milionów dolarów rocznie na gospodarkę odpadami stałymi, podczas gdy kraje takie jak Jordania i Tunezja wydają od 48 do 54 milionów dolarów rocznie. Koszty są ogromne, choć można ich uniknąć.

Nawet 85 % odpadów stałych trafia na otwarte wysypiska lub wysypiska śmieci – informuje Human Rights Watch. A według naukowców z American University of Beirut tylko 10 do 12% libańskich odpadów nie może być kompostowane ani poddawane recyklingowi. Mówi się o tym wciąż zbyt rzadko. HRW zwraca uwagę na brak kampanii promujących ekologiczne zachowania. Fundacja PCPM swoją kampanię skupiła na dzielnicy Burdż Hammud.

-Razem z lokalnymi organizacjami i samorządami chcemy przyczynić się do zmniejszenia liczby śmieci w mieście. Dla mieszkańców Burdż Hammoud to o tyle odczuwalne, że jedno z głównych wysypisk śmieci dla regionu Bejrutu leży w ich bezpośrednim sąsiedztwie – informuje Agnieszka Nosowska.

POMOC CZYLI WSPÓŁPRACA

Warto podkreślić, że dystrybuowane materiały, takie jak torby czy maski ochronne, zostały uszyte w ramach programu cash for work. To program, dzięki któremu możemy oferować pracę uchodźcom z Syrii i Libańczykom. W ten projekt zaangażowaliśmy 18-cioro kobiet i mężczyzn. Forma współpracy, zakładająca fachową pomoc przy jak najszerszym udziale lokalnej społeczności we wsparciu regionu jest dla Fundacji PCPM kluczowa.

Chcę pomagać

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)