PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Klęska głodu w Sudanie Południowym. Ratujmy najmłodszych

Od początku roku w klinikach Gordhim i Agangrial w Sudanie Południowym, wspieranych przez PCPM, przebadano łącznie prawie 18 tys. dzieci. 35% z nich miało mniej niż 5 lat. Opieką prenatalną objęliśmy ok. 1700 kobiet.

 

Sytuacja w Sudanie Południowym jest katastrofalna. Śmiercią głodową zagrożone jest prawie 7 mln osób. Brakuje jedzenia, opieki medycznej, a na 39 tysięcy pacjentek przypada 1 położna. Jednak w ostatnich dniach widać światełko nadziei.

Niedożywienie wśród dzieci bada się przez zmierzenie obwodu ich ramienia. Ręka zdrowego dziecka około 5. roku życia mierzy minimum 13 cm. 9% z badanych w obydwu klinikach dzieci było w stanie krytycznym, to jest obwód ich ramienia wynosił mniej niż 11 cm.

Niedożywienie jest szczególnie groźne dla tak małych dzieci i niesie ze sobą długofalowe skutki. Powoduje obniżenie wydolności i sprawności fizycznej, pogorszenie sprawności umysłowej, zaburzenia metabolizmu, zmniejszenie odporności, pogorszenie lub utratę wzroku czy karłowatość (w 2017 roku 22% dzieci na świecie cierpiało na tę chorobę). Jeśli w przyszłości klęska głodu minie, nie będą one w stanie odbudowywać swojego kraju i wieść normalnego życia.

Czytaj więcej o naszej pomocy w Sudanie Południowym.

Dzięki pomocy działających w Sudanie Południowym organizacji, wsparciu finansowym prywatnych osób i nadchodzącemu czasowi zbiorów sytuacja w Sudanie Płd. chwilowo się poprawiła. W Agangrial dzieci ze zbyt chudą rączką stanowiły 27% wszystkich zbadanych, a na początku kwietnia tego roku do kliniki trafiało aż 22 niedożywionych dzieci tygodniowo. Dziś jest to średnio jedno dziecko na tydzień.
To jednak poprawa tymczasowa, a niesiona Sudańczykom pomoc to wciąż kropla w morzu potrzeb. W przyszłym roku, gdy plony się wyczerpią, znów zapanuje głód i cierpieć będą miliony.

Pomóż nam ratować najmłodszych w Sudanie Południowym. #NieOdkładajPomocyNaPotem

Wybierz kwotę:

np. zestaw leków ratujących życie

np. 2 tygodnie leczenia niedożywionego dziecka

np. zakup i transport 75 porcji żywności terapeutycznej

Twoje dane:

Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności. Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

*zgoda wymagana

MOŻESZ PRZEKAZAĆ WPŁATĘ NA KONTO FUNDACJI PCPM:
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy

Śledź oficjalny profil Fundacji na Instagramie @fundacjapcpm

Śledź profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)