PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Ukraina: Konwój humanitarny

PCPM uczestniczył w konwoju humanitarnym przygotowanym i finansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym zostało wysłane 150 ton pomocy humanitarnej dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie.

 

Status: Zakończony

Termin realizacji: 31 grudnia 2014

 • Tytuł projektu: Konwój humanitarny dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie
 • Realizacja: grudzień 2014
 • Budżet: 486 524 zł
 • Dofinansowanie: Polska Pomoc
 • Odbiorcy projektu: 5000 rodzin uchodźców wewnętrznych – ok. 15000 osób

Wprowadzenie

Konflikt zbrojny pomiędzy prorosyjskimi rebeliantami a siłami ukraińskimi w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy zmusił do ucieczki setki tysięcy ludzi. Ci, którzy opuścili swoje domy podczas najbardziej intensywnych walk (lipiec-sierpień 2014), często nie mieli czasu zabrać ze sobą nawet najbardziej potrzebnych rzeczy. Mało który z uchodźców przypuszczał, że na wygnaniu będą musieli spędzać zimę, w czasie której we wschodniej Ukrainie temperatury spadają poniżej -20°C.

W wysłaniu konwoju, który dotarł do Charkowa 19 grudnia 2014 roku i składającego się z 33 ciężarówek, udział wzięły PCPM (20 pojazdów), Polski Czerwony Krzyż (8 pojazdów) oraz Caritas (5 pojazdów).

Wyjazd polskiego konwoju humanitarnego do miejsc dystrybucji w Charkowie (19 grudnia 2014)

Opis działania

5000 paczek żywnościowych, zawierających suche artykuły spożywcze (kaszę, mąkę, makaron, cukier, herbatę, kawę) oraz czekoladę dla dzieci zostało zakupionych w Polsce i przetransportowane na Ukrainę na 20 ciężarówkach Państwowej Straży Pożarnej. Dodatkowo dla rodzin z małymi dziećmi zakupiono i przetransportowano na Ukrainę 2000 zestawów pomocowych, zawierającymi pieluchy oraz jedzenie dla niemowląt. Dystrybucja pomocy żywnościowej oraz zestawów dla dzieci rozpoczęła się już w dniu dotarcia polskiego konwoju do Charkowa.

Rozładunek pomocy humanitarnej PCPM w jednym z miejsc dystrybucji w Charkowie (19 grudnia 2014)

Wymierne rezultaty

Dostarczenie 60 ton pomocy humanitarnej dla 5000 rodzin uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie.
Przygotowanie, wysłanie i przyjęcie po stronie ukraińskiej konwoju pomocy humanitarnej w przeciągu 23 dni po decyzji o jego wysłaniu.

polskapomoclogostrona2014

Pomóż uchodźcom wewnętrznym na Ukrainie

Pomoc PCPM dla uchodźców wewnętrznych na Ukrainie możesz wesprzeć wpłatą za pośrednictwem internetowego przelewu bankowego w wysokości:

 • 150 zł – Pomoc na zakup opału i ubrań na jeden miesiąc (styczeń-marzec 2015) dla jednej rodziny uciekinierów z Donbasu
 • 300 zł – Pomoc na zakup opału i ubrań na dwa miesiące zimowe (styczeń-marzec 2015) dla jednej rodziny uciekinierów z Donbasu
 • 450 zł – Pomoc na zakup opału i ubrań na trzy miesiące zimowe (styczeń-marzec 2015) dla jednej rodziny uciekinierów z Donbasu
 • 200 zł – Wsparcie rodziny w obozie dla uchodźców w Charkowie przez okres jednego miesiąca

Jeżeli chcą Państwo dokonać przelewu dowolnej kwoty podajemy nasz numer konta:

 • Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
  mBank
  34 1140 1010 0000 5228 6800 1004
  Tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy

Możesz też ustanowić w swoim banku stałe zlecenie na comiesięczne wsparcie działań PCPM lub skorzystać z PayPal klikając przycisk poniżej:

btn_donateCC_LG

Darowizny przekazywane na rzecz PCPM podlegają odliczeniom od podatku.