PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Specjaliści PCPM pomogą w odbudowie miast na Bliskim Wschodzie

Mieszkańcy Libanu i północnego Iraku wciąż silnie odczuwają skutki potężnych wojen w regionie. Problemem jest dostęp do wody, elektryczności czy sprawnej kanalizacji. Lokalna infrastuktura nie wystarcza a przyszłość nie jest jasna. Nowe pokolenie uchodźców, pozbawionych państwa i wizji na przyszłość, potrzebuje trwałej, przemyślanej strategii, która wpłynie na poprawę jakości ich życia. Nad tym właśnie, we współpracy z czterema europejskimi organizacjami, pracuje teraz Fundacja PCPM.

 

Kolejny rok życia na uchodźstwie bez żadnych oszczędności i często także możliwości powrotu do kraju to niekończąca się walka. O godność. Dostęp do wody, sprawnej kanalizacji, elektryczności czy infrastruktury, takiej jak szkoły i szpitale w przeludnionych miejscowościach na terenie Libanu i Iraku, jest coraz trudniejszy. W ciężkiej sytuacji są zarówno uchodźcy, jak i lokalna społeczność.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Tylko między 2012 a 2014 rokiem liczba mieszkańców tuż przy granicy z Syrią wzrosła dwukrotnie. Wraz z upływem lat, życie w zatłoczonej przestrzeni, staje się coraz bardziej uciążliwe. Pomoc humanitarna jest ważna, ale już nie wystarcza. Nowe pokolenie bez państwa, bez tożsamości, bez wizji na przyszłość, potrzebuje trwałej, przemyślanej strategii, która wpłynie na poprawę jakości życia tych ludzi. Zadaniem, jakie postawiła sobie Fundacja PCPM, jest o ich przyszłość zawalczyć.

Trwałym rozwiązaniem problemu nie jest dobudowywanie infrastruktury czy dowożenie wody pitnej, ale przekazanie wiedzy i konkretnych rozwiązań, które lokalne władze mogą same wdrażać na miejscu. Chodzi między innymi o pomoc lokalnym władzom w zbudowaniu systemu, który zapewni dostęp do wody dla wszystkich mieszkańców, a także mechanizm, który pozwoli na przekształcenie i rozbudowanie budynków szkolnych w placówki, które zapewnią edukację każdemu dziecku w okolicy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się do naszego Newslettera!

Projekt Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz partnerów współpracujących z PCPM w Libanie i Iraku ma właśnie takie przekształcenie usprawnić. Składa się on z trzech części: planowania przestrzennego, pilotażowego projektu komunalnego w gminach oraz dostępu do inwestycji. Nad wypracowaniem strategii pracować będzie zespół polskich ekspertów. Fundacja chce w ten sposób wspierać istniejące w Iraku i Libanie instytucje, aby były one w stanie sprostać nowym wyzwaniom. Dużą rolę odgrywać będą tu polscy eksperci od planowania przestrzennego, usług komunalnych, energii odnawialnej, przygotowania inwestycji samorządowych i innych. Projekt jest realizowany ze środków Regionalnego Funduszu Powierniczego Unii Europejskiej Funduszu UE MADAD przez 4 organizacje europejskie VNG (Holandia) – lider, KL (Dania), ACCD (Katalonia/Hiszpania) oraz PCPM (Polska), odpowiedzialna tu za techniczne wsparcie lokalnych władz, warsztaty czy doradztwo.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej posiada już kilkuletnie doświadczenie w realizacji takich inicjatyw w Libanie, gdzie od 2012 roku prowadzi projekty wspólnie z władzami gmin prowincji Akkar. Budowa chodników, czy też asfaltowanie brakujących odcinków dróg to tylko niektóre z przykładów. Podobne działania będą realizowane w Iraku, a w samym Libanie ich zakres zostanie rozszerzony w gminach, do których pomoc była już dostarczana w poprzednich latach.

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)