Uratuj życie dziecka
Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym
Sytuacja w Sudanie Południowym jest katastrofalna. Trwa kryzys humanitarny, a jego największymi ofiarami są najmłodsi. Uratowaliśmy skrajnie niedożywioną Agoot, ale umierających z głodu dzieci jest więcej. Pomóż dzieciom takim jak ona i wpłać darowiznę. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli sfinansować kolejny transport żywności terapeutycznej do Centrum Dożywiania w Gordhim i zapewnić pomoc medyczną ofiarom głodu. Koszt jednej porcji żywności terapeutycznej to tylko 2,1 zł. Dziękujemy!
Jak pomogliśmy Agoot?
Centrum Dożywiania w Gordhim to niewielki ośrodek, wspierany przez Fundację PCPM dzięki wpłatom Polek i Polaków. To właśnie tam walczymy o życia dzieci takich jak Agoot. Regularnie organizujemy zakup i transport żywności terapeutycznej. Pracownicy ośrodka oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z chorobami, a także prowadzą szkolenia, np. z uprawy roślin czy higieny.
Kiedy Agoot trafiła do wspieranego przez nas ośrodka, ważyła 5,9 kg, a miara obwodu jej rączki wskazywała na skrajne niedożywienie. Nie byliśmy pewni, czy będzie w stanie sama jeść… Dzięki podawaniu żywności terapeutycznej Agoot waży teraz 10,9 kg! Jest zdrowa i rozwija się prawidłowo – żyje dzięki wsparciu osób takich jak Ty!
Co warto wiedzieć o naszej pomocy w Sudanie Południowym:
To specjalna, porcjowana pasta składająca się m.in. z orzechów ziemnych, mleka w proszku, cukru i olejów roślinnych. Jej skład wzbogacają niezbędne witaminy oraz mikro- i makroelementy. Jedna porcja dostarcza aż 500 kcal. Dzieci chętnie ją jedzą, bo smakuje jak słodkie masło orzechowe. Żywność jest gotowa do spożycia od razu po otwarciu i nie wymaga wcześniejszego przygotowania np. rozrobienia z wodą, która w tym rejonie świata jest często zanieczyszczona i trudno dostępna. Koszt jednej porcji żywności terapeutycznej to jedynie 2,1 zł.
Żywność terapeutyczną kupujemy w Nairobi – stolicy Kenii sąsiadującej z Sudanem Południowym. Stamtąd ciężarówką wysyłamy transport do regionu Aweil East, gdzie leży Gordhim. Podróż trwa długo, bo aż 2-3 tygodnie, jednak jest to kilkanaście razy tańsze, niż transport samolotem z Europy. W naszych działaniach zawsze staramy się minimalizować koszty operacyjne, aby z otrzymanych darowizn pomóc jak największej liczbie dzieci.
System MUAC, czyli Measurement of Mid-Upper Arm Circumference, to nieinwazyjne narzędzie, które umożliwia pomiar obwodu ramienia za pomocą trzykolorowej taśmy i stwierdzenie stanu niedożywienia dziecka. Pomiar przeprowadza się pomiędzy łokciem, a barkiem dziecka. Wynik odczytywany jest w centymetrach, a dodatkowo kodowany jest kolorami:
Kolor zielony – obwód ramienia powyżej 12,5 cm. Dzieci z tym wynikiem klasyfikowane są jako zdrowe.
Kolor żółty – obwód ramienia od 11,5 do 12,5 cm. Ten kolor na taśmie oznacza zagrożone niedożywieniem.
Kolor czerwony – obwód ramienia poniżej 11,5 cm. Oznacza poważne niedożywienie dziecka. Jest to stan zagrażający życiu.
W Centrum Dożywiania w Gordhim stosujemy właśnie taką metodę, ponieważ nie wymaga ona skomplikowanych urządzeń czy specjalistycznego szkolenia i nadaje się do wykonania pomiaru w warunkach terenowych. Pozwala naszym pracownikom wykryć stanu niedożywienia na bardzo wczesnym etapie. To ważne, ponieważ dzieci mogą wykazywać zaniżone wartości MUAC nawet przed wystąpieniem innych objawów niedożywienia, takich jak niska waga ciała.
Konflikt w północnym Sudanie, wpłynął na destabilizację całego regionu oraz państw sąsiadujących. Doprowadził do rozpadu kraju i ogromnych wysiedleń ludności. Napływ uchodźców do Sudanu Południowego pogłębia kryzys żywnościowy w tym kraju. Wyczerpanie zapasów żywności prowadzi do głodu, zwłaszcza wśród dzieci poniżej piątego roku życia, które są najbardziej narażone na śmierć z powodu niedożywienia.
Wojna domowa w Sudanie spowodowała również zatrzymanie handlu – drogi są zbyt niebezpieczne aby nimi podróżować. Region Aweil East, gdzie znajduje się wspierane przez nas Centrum Dożywiania, ze względu na historyczne powiązania handlowe i brak dróg łączących go z resztą kraju i krajami ościennymi, czerpie większość dostaw żywności z północnego Sudanu. Wskutek tego ceny żywności są na poziomie niedostępnym dla mieszkańców.