Ukraina

Ukraina

dwóch mężczyzn dystrybuuje paczki
dwóch mężczyzn dystrybuuje paczki

Fundacja PCPM była obecna w Ukrainie jeszcze przed eskalacją konfliktu na Ukrainie, a po 24 lutego 2022 r. zintensyfikowała działania humanitarne, włączyła się w odbudowę zniszczonych miejscowości, wsparcie zatrudnienia i edukacji. Przez cały rok 2023 dostarczała paczki z żywnością, lekami, zaopatrzenie dla strażaków i domów pomocy społecznej, również do miejscowości przyfrontowych.

Ewakuacje i pomoc humanitarna

Od lutego 2022 r. Fundacja PCPM pomagała w Ukrainie, pa początku w ewakuacji mieszkańców Charkowa i okolic do przygotowanego wcześniej ośrodka w Switłowodsku. Specjaliści z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM ewakuowali ukraińskich pacjentów: dzieci z oddziałów onkologicznych, osoby potrzebujące specjalistycznego leczenia, starsze i samotne. Od momentu eskalacji Fundacja organizuje transporty humanitarne, sprzęt i karetki dla szpitali. Już w marcu 2022 roku fundacja otworzyła całodobowe, unikatowe Centrum Tranzytowe przy Dworcu Warszawa Wschodnia – stworzone specjalnie dla uciekających przed wojną z Ukrainy.

Pracownicy i wolontariusze fundacji działali tuż przy linii frontu, dostarczając pomoc do najbardziej zniszczonych miejsc w obwodzie chersońskim i samego Chersonia. Przekazywali sprzęt strażacki. Po wysadzeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce pomoc docierała również do powodzian.

W 2023 r. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej nawiązało współpracę z Fundacją
Biedronki. W ramach programu „Paczka dla Rodziny” do 102 miejscowości we wschodniej
Ukrainie dostarczone zostały paczki z żywnością i artykułami higienicznymi. W ramach projektu pomoc otrzymało 54 tys. osób, z czego 22 tys. stanowiły osoby z niepełnosprawnościami lub po 60. roku życia.

Łącznie od lutego 2023 r. do lutego 2024 roku PCPM przekazało ponad 43 tys. pakietów humanitarnych, które trafiły do ponad 62 tys. osób w całej Ukrainie.

Nie tylko w wyobraźni. To jest prawdziwy obraz wojny

Zapomogi, zatrudnienie i edukacja w Ukrainie

PCPM pomagało tym, którzy nie mieli środków do życia. Wypłacało zapomogi, zapewniało dopłaty do czynszu. Organizowało bezpieczne miejsca i opał na zimę.

W 11 różnych gminach w Ukrainie, fundacja uruchomiła programy zatrudnienia interwencyjnego „Cash for Work”. W połowie 2023 r. we współpracy z Biurem Przedstawicielstwa Tajpej w Polsce ruszyły odbudowy i remonty zniszczonych domów. PCPM wspierało odtwarzanie usług publicznych w ukraińskich miastach. Dzięki pojazdom dostarczonym przez fundację, w Trościańcu przywrócono transport publiczny. Do miasta trafiła też koparka, śmieciarka, pojazdy asenizacyjne i dwa ambulanse. Do Chersonia PCPM dostarczył 40 rowerów elektrycznych dla pracowników pomocy społecznej. Pozwoliły one znacznie łatwiej przemieszczać się po mieście i w krótszym czasie docierać do podopiecznych. W Truskawcu fundacja wyposażyła schrony w szkołach, stąd dzieci mogły znów uczyć się razem.

Zatrudnienie i edukacja w Polsce

Fundacja wspierała uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy w organizowaniu życia na nowo w Polsce. Szczególnie tych, którym było najtrudniej – starszych, samotnych, osoby z niepełnosprawnościami. PCPM wypłacało zapomogi, finansowało dopłaty do czynszu. 

PCPM prowadziło program zatrudniania nauczycieli-uchodźców z Ukrainy (Cash for work). W programie funkcjonuje także zatrudnienie tłumaczy, czy opiekunów i animatorów dla dzieci, dodatkowo zatrudnienie znaleźli też uchodźcy w warszawskich ośrodkach kultury. Było to możliwe dzięki współpracy z m. st. Warszawa i IRC.

Fundacja pomagała w adaptacji i nauce dzieciom z Ukrainy.  klasy w szkołach, przekazano laptopy, projektory czy meble. W stolicy powstało Centrum Edukacji i Kreatywności dla matek z dziećmi, by najmłodsi mogli razem się bawić, a dorośli skorzystać z pomocy. Na wakacje Fundacja organizowała półkolonie w 10 polskich miastach.

W Warszawie dla ukraińskich uczniów otwarto Centrum Edukacji PCPM z ukraińskim programem i językiem nauczania.

Centrum Edukacji PCPM

Medyczne centrum tranzytowe

Po pierwszych miesiącach wojny stało się jasne, że ewakuacja – zwłaszcza pacjentów ze szpitali – musi zostać usprawniona. Ukraina została włączona w system Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej. We wrześniu 2022 r. z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia Ukrainy i przy zaangażowaniu polskiego Ministerstwa Zdrowia, PCPM otworzyło MEDEVAC HUB Jasionka. W okolicach rzeszowskiego lotniska powstał MEDEVAC HUB Jasionka – dla pacjentów z Ukrainy transportowanych na leczenie do różnych europejskich krajów. 

Pomoc na Łotwie

Fundacja PCPM, jako jedyna polska organizacja, pomagała ukraińskim uchodźcom i uchodźczyniom na granicy łotwesko-rosyjskiej i łotewsko-białoruskiej. 

Zobacz jak biznes wspiera pomoc Fundacji PCPM Ukrainie?

Przeczytaj raport z dwuletniej pracy i pomocy osobom z Ukrainy.

Możesz pomóc nam realizować nam projekty w Ukrainie, a także odpowiadać na bieżące potrzeby. Zachęcamy do przekazania darowizny jednorazowej lub zapisania się na wsparcie regularne – po wypełnieniu formularzu, darowizna będzie pobierana każdego 5 dnia miesiąca ze wskazanej przez Ciebie karty. 

Wpłać darowiznę
Wybierz wpłatę regularną lub jednorazową poniżej

Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

Twoje dane:
* Pole wymagane

Ukraina - wspieram regularnie

Ukraina - wspieram regularnie

Ukraina - wspieram regularnie

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności. Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.