PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Pomoc ofiarom głodu w Sudanie Południowym

Ponad połowa ludności Sudanu Południowego, czyli ok. 7 mln ludzi, przez połowę roku nie ma wystarczającej ilości jedzenia. W marcu 2018 roku dostarczyliśmy ponad 10 ton pomocy humanitarnej i żywności zakupionej w państwach ościennych. Najpotrzebniejsza jest specjalistyczna, wysokoenergetyczna żywność, aby ratować dzieci.

 

MOŻESZ PRZEKAZAĆ WPŁATĘ NA KONTO FUNDACJI PCPM:
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy

Dorośli w Sudanie Południowym muszą jeść korę z drzew, bulwy, korzenie, gotowane liście. Tymczasem dzieci nie są w stanie przetrwać na takiej diecie i zaczynają spalać własne mięśnie, popadać w opuchliznę głodową, umierać z głodu. Stąd ogromna mobilizacja międzynarodowych organizacji humanitarnych, aby nie dopuścić do przedwczesnej śmierci setek tysięcy dzieci.

– Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli, choć z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci. Jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia, w ciągu niecałych 14 dni może ono wyjść ze skraju śmierci głodowej do momentu, gdzie waga jego ciała i wszystkie parametry życiowe będą mieścić się w medycznej normie – objaśnia prezes PCPM, dr Wojciech Wilk. Ta specjalna żywność to wysokoenergetyczna pasta, przypominająca masło orzechowe.

PCPM wspiera rodziny dotknięte katastrofalnym głodem w Sudanie Południowym poprzez Centrum Dożywiania w Gordhim i wsparcie ośrodków medycznych. Fundacja pomaga również uchodźcom uciekającym przed wojną i klęską głodu do sąsiedniej Ugandy, gdzie również wspiera służbę zdrowia.