PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

PLN: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001

 

 

Syryjskie dzieci potrzebują naszej pomocy!

W wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii w sąsiednim Libanie schronienie uzyskało ponad milion osób. W tym niewielkim kraju uchodźcy stanowią dziś około ¼ populacji. Choć liczba mieszkańców dramatycznie wzrosła, liczba domów już nie. Całe rodziny zmuszone są więc do wynajmu garaży, piwnic czy budynków gospodarczych.

 

Większość Syryjczyków zmaga się z trudnościami w zapłacie czynszu i ryzykiem eksmisji. Ci, których nie stać na wynajem zamieszkują nielegalne obozowiska namiotowe, gdzie doskwiera im mróz.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga uchodźcom w Libanie od 2012 roku. Jednym z istotnych zadań jest zapewnienie im opieki lekarskiej. W tym celu prowadzimy ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej w Bire, znajdujący się 3 km od granicy syryjskiej, który służy tysiącom uchodźców, zaś wspierana przez nas mobilna klinika niesie pomoc medyczną m.in. mieszkańcom nielegalnych obozowisk.

Podczas jednej z wizyt kliniki mobilnej w obozie namiotowym uwagę polskich lekarzy zwróciła Fatima. Dziewczynka ma 11 lat, choć z powodu niedożywienia i niskiego wzrostu bardziej przypomina siedmiolatkę. Klinikę odwiedziła ją z powodu dokuczającego jej kaszlu, jednak polscy lekarze bardzo szybko zauważyli, że dziewczynka cierpi na wodobrzusze, a poziom cukru w jej krwi znacząco przewyższa normę.

Fatima cierpi na cukrzycę i, choć chorobę tą wykryto u niej w wieku trzech lat, jej rozwój nie jest kontrolowany. Nieleczona cukrzyca może powodować niezwykle niebezpieczne dla zdrowia powikłania, takie jak drgawki, udar, śpiączka hipoglikemiczna, zawał, a nawet śmierć.

Niestety dziewczynka nie jest odosobnionym przypadkiem. Żyjący w ubóstwie uchodźcy bardzo często nie mogą sobie pozwolić na leczenie – również chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca – ani na opiekę szpitalną, szczególnie gdy wymaga ona interwencji chirurgicznej.

Dzieci takie jak Fatima w ciągu swojego krótkiego życia przeszły już wiele. Miasta, w których żyły zostały doszczętnie zniszczone na skutek walk zbrojnych. Niebezpieczeństwa wojny zmusiły ich rodziców do podjęcia dramatycznej decyzji o ucieczce, aby mogły one żyć w kraju, w którym panuje pokój. Nie dopuśćmy, by życie tych dzieci nadal były zagrożone z powodu chorób, które mogą być skutecznie leczone!

Aby dzieci takie jak Fatima otrzymały niezbędne leczenie potrzebne są środki finansowe. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej apeluje o wsparcie.