PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Zaadoptowane rodziny. Grupa 1

Adopcja w Sudanie Południowym koordynowana przez PCPM polega na objęciu pomocą finansową wybranej rodziny przez okres 6 miesięcy – do sierpnia, czyli do czasu kiedy w kraju powinny zostać zebrane tegoroczne plony.

POZNAJ DOTYCHCZAS ZAADOPTOWANE RODZINY:

 • Alek Noon Machuar

  Alek Noon Machuar jest głową sześcioosobowej rodziny. Jej mąż opuścił ją i uciekł do Sudanu. Alek wychowuje czwórkę dzieci.

  Dwoje z nich ma mniej niż pięć lat, tym samym jest najbardziej zagrożone śmiertelnym wygłodzeniem. Nie ma pracy ani żadnych innych dochodów.

 • Abuk Atak Mawien

  Abuk Atak Mawien jest głową sześcioosobowej rodziny. Jej mąż uciekł do Sudanu 10 lat temu i nigdy nie wrócił. Abuk samotnie wychowuje piątkę dzieci. Dwójka najmłodszych ma mniej niż pięć lat, tym samym jest w grupie największego ryzyka śmiertelnym wygłodzeniem.

  Abuk jest niepełnosprawna, a w związku z tym nie może zbierać drewna na opał ani wody. Matce czasami udaje jej się zarobić bardzo skromną kwotę robiąc pranie dla swoich zamożniejszych sąsiadów, ale nie wystarcza to na długo. Dla całej rodziny życie jest bardzo trudne.

 • Amath Kenyang Akoon

  Amath Kenyang Akoon jest głową pięcioosobowej rodziny. Jej mąż uciekł do Sudanu w 2014 roku i nigdy nie wrócił. Amath ma czwórkę dzieci, którą samotnie wychowuje.

  Najmłodsze z nich jest w grupie największego ryzyka śmiertelnym wygłodzeniem. Amath nie ma ani pracy, ani żadnych dochodów.

 • Atong Deng Lual

  Atong Deng Lual jest głową sześcioosobowej rodziny. Jej mąż zginął na wojnie w 2014 roku. Atong samotnie wychowuje piątkę dzieci, w tym dwójkę poniżej piątego roku życia.

  Matka nie ma pracy ani żadnych innych dochodów.

 • Anok Akol Buoi

  Anok Akol Buoi jest głową ośmioosobowej rodziny. Dwójka jej dzieci ma mniej niż pięć lat, czyli są najbardziej zagrożone śmiercią głodową. Anok jest samotną mamą. Wychowywanie dzieci oraz brak pracy sprawia, że jest jej bardzo ciężko.

  Szczególnie, że dla Anok zakup jedzenia dla całej rodziny graniczy z cudem, dlatego dla Anok życie jest trudne.

 • Achok Gong Nhial

  Achok Gong Nhial została opuszczona przez swoje dzieci. Jest starszą kobietą, żyjącą ze swoją matką. Kobiety nie mają pieniędzy ani pracy.

  Jedyni, na kim mogą polegać to dalecy krewni i życzliwi ludzie, którzy czasami okazują pomocną dłoń.

 • Ayuot Garang Atak

  Ayuot Garang Atak jest głową pięcioosobowej rodziny. Jej mąż zginął na wojnie w 2015 roku. Ayout nie ma pracy, nie ma za co wyżywić swoich dzieci.

  Dwoje z nich ma mniej niż 5 lat, tym samym jest w grupie najwyższego ryzyka śmiercią głodową. Najmłodsza córeczka jest skrajnie wygłodzona (na zdjęciu)

 • Alor Deng Ker

  Alor Deng Ker jest głową sześcioosobowej rodziny, wychowuje czwórkę dzieci. Jej mąż z najstarszym synem uciekli do Sudanu w poszukiwaniu pracy 2 lata temu i nigdy nie wrócili.

  Dwoje najmłodszych dzieci ma mniej niż 5 lat, są zagrożeni śmiercią z wygłodzenia.

 • Ahok Tong Wol

  Ahok Tong Wol jest głową czteroosobowej rodziny. Samotnie wychowuje troje swoich wnucząt, które porzuciła ich matka, córka Ahok.

  Dwoje najmłodszych dzieci ma mniej niż pięć lat, tym samym jest najbardziej zagrożone śmiertelnym wygłodzeniem.

 • Adeng Gau Aleu

  Adeng Gau Aleu jest głową sześcioosobowej rodziny. Samotnie wychowuje piątkę dzieci, w tym najmłodsze ma mniej niż 5 lat, czyli jest w grupie największego ryzyka śmiertelnym wygłodzeniem. Jej mąż zginął w Jubie w 2013 roku.

  Dla Adeng życie jest bardzo trudne, nie ma pracy, ani nic nie zarabia, w związku z czym nie ma czego dać swojej rodzinie do jedzenia.

 • Ayen Aleu Thuou

  Ayen Aleu Thuou jest głową dwuosobowej rodziny. Samotnie wychowuje swojego synka. Nie ma pracy ani żadnego innego źródła dochodu.

  Życie dla nich jest bardzo trudne.

 • Athok Mabior Dut

  Athok Mabior Dut jest starszą niewidomą kobietą, która nie ma dzieci.

  Athok powiedziała naszym pracownikom, że woli umrzeć niż żyć, bo jest strasznie samotna – nikt się nią nie opiekuje.

 • Padie Akech Amuk

  Padie Akech Amuk jest samotną mamą wychowującą trójkę dzieci. Najmłodsze z dzieci jest skrajnie niedożywione i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Życie dla Padie jest bardzo trudne.

  Nie ma pracy i ciężko jest jej zdobyć jakiekolwiek pieniądze na żywność dla siebie i swoich dzieci.

 • Adut Garang Mawien

  Adut Garang Mawien jest głową siedmioosobowej rodziny. Adut żyje ze swoim mężem i piątką dzieci, w tym trójką poniżej piątego roku życia.

  Oboje z mężem są bezrobotni. Czasami Adut uda się zarobić skromną sumę pieniędzy na zbieraniu i sprzedaży chrustu, ale to nie zdarza się często, dlatego rodzina najczęściej je dzikie, niejadalne liście.

 • Awien Lual Tong

  Awien Lual Tong jest babcią i głową rodziny. Żyje ze swoją córką, której mąż przebywa w Sudanie oraz z piątką swoich wnucząt. Dwójka z dzieci jest poniżej piątego roku życia, tym samym jest najbardziej zagrożona śmiercią głodową.

  Angong Lual mieszka razem ze swoim mężem i 6 dzieci – dwójką poniżej piątego r.ż. i czwórką starszych. Oboje rodzice nie mają stałej pracy. Jak widać na zdjęciu najmłodsze z dzieci jest skrajnie niedożywione (można poznać po napuchniętym brzuszku i bardzo szczupłych nogach). Czasami Angong uda się złapać dorywczą pracę, ale nie zdarza się to często.

 • Abuk Ngor Ngor

  Abuk Ngor Ngor jest mamą 6 dzieci w tym dwójki półrocznych bliźniaczek. Rodzina mieszka na przedmieściach Aweil Town w miejscowości Panameth.

  Mąż Abuk czasami jest w stanie zarobić symboliczną kwotę na rodzinę rąbiąc drzewo na drewno i sprzedając je.

 • Aguil Akech

  Aguil Akech samotnie wychowuje szóstkę dzieci w tym trójkę poniżej piątego roku życia. Czasami Aguil jest w stanie sprzedać trochę wody lub pracować u zamożniejszych sąsiadów w celu zarobienia choćby symbolicznej kwoty, aby wyżywić jej rodzinę.

  Życie dla niej i jej dzieci jest bardzo trudne.

 • Ayong Dau Dau

  Ayong Dau Dau wychowuje razem z mężem 3 dzieci w tym dwa poniżej 5 roku życia. Mąż Ayong jest bezrobotny. Ayong posiadała mały sklep z herbatą, ale ze względu na kryzys ekonomiczny sklep padł, a wszystko co Ayong posiadała sprzedała i za to kupiła jedzenie dla swojej rodziny.

  Najmłodsze z dzieci jest na granicy ostrego niedożywienia.

 • Ayak Yor

  Ayak Yor samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Jej mąż ją opuścił, Ayak zdana jest na siebie. Wszystkie dzieci są niedożywione, a najmłodsze z nich potrzebuje natychmiastowego wsparcia, ponieważ jego niedożywienie jest poważne.

  Ayak czasami jest w stanie zarobić symboliczne kwoty na jedzenie dzięki sprzedaży wody, drewna i zbierania dzikiej roślinności z buszu nieopodal.

 • Abuk Alou

  Abuk Alou wychowuje z mężem 7 dzieci w tym malutkie bliźniaki. Jej mąż, aby zarobić na jakiekolwiek jedzenie zbiera drewno w okolicznym buszu i je sprzedaje. Z kolei Abuk stara się chodzić po wodę a następnie ją sprzedawać.

  Rodzina głoduje, najbardziej zagrożone poważnym niedożywieniem jest trójka dzieci poniżej 5 r.ż.

 • Adut Lual Anei

  Adut Lual Anei jest dzielną mamą dla siódemki dzieci, troje najmłodszych nie ma jeszczde 5 lat.

  Dorywczo pracuje jako pomoc w restauracji, gdzie otrzymuje resztki pozostałego jedzenia.

 • Atak Lual

  Atak Lual jest mamą czwórki dzieci, najmłodsze z nich ma 2 miesiące.

  Cała rodzina zmaga się z poważnym niedożywieniem, nie mają żadnego dochodu.

 • Awut Kuol Bulo

  Awut Kuol Bulo jest głową dziewięcioosobowej rodziny. Ma siódemkę dzieci, w tym trójkę poniżej piątego roku życia. Awut jest bezrobotna, a życie dla całej rodziny jest bardzo trudne.

  Trójka jej najmłodszych dzieci jest w grupie najwyższego ryzyka skrajnym wygłodzeniem.

 • Aguil Guot Mou

  Aguil Guot Mou jest starszą kobietą, żyjącą ze swoim mężem.

  Małżeństwo je tyle, ile uda im się wyżebrać w mieście Aweil, życie jest dla nich bardzo trudne.

 • Rebecca Nyanut Thiep

  Rebecca Nyanut Thiep jest głową ośmioosobowej rodziny. Opiekuje się czwórką swoich wnucząt, które opuściła jej córka.

  Cała czwórka dzieci ma mniej niż pięć lat, czyli jest w najbardziej zagrożonej grupie śmiercią głodową, jedno z dzieci jest poważnie wygłodzone.