Wsparcie szkół i obozu Romaszka w obwodzie charkowskim. Fundacja Solidarności Międzynarodowej
Wsparcie szkół i obozu Romaszka w obwodzie charkowskim. Fundacja Solidarności Międzynarodowej
PCPM pomaga dzieciom uchodźców wewnętrznych ze wschodniej Ukrainy, poprzez poprawę warunków nauczania w 20 szkołach, w których kształcą się dzieci i młodzież z rodzin przesiedlonych wewnętrznie. Fundacja wsparła także ośrodek kolonijny Romaszka pod Charkowem w zorganizowaniu kolonii letnich dla dzieci, tak by mogły one zapomnieć o wojennych traumach.
Rozpoczęcie roku szkolnego w objętej projektem szkole podstawowej w rejonie Charkowa (fot. Paweł Krawczyk)
UKRAINA: WSPARCIE DLA DZIECI-UCHODŹCÓW W OBWODZIE CHARKOWSKIM
Status: Zakończony
- Tytuł projektu: Remonty i doposażanie szkół w obwodzie charkowskim na Ukrainie
- Termin realizacji: 15 maja 2016 – 30 listopada 2016
- Budżet: 1 034 643,50 zł
- Odbiorcy projektu: 325 dzieci uciekinierów ze wschodniej Ukrainy (region Donbasu), które skorzystały z kolonii i pomocy psychologicznej w ośrodku Romaszka, a także około 6500 uczniów szkół podstawowych, średnich oraz innych placówek edukacyjnych, które skorzystają z ich remontów oraz doposażenia.
Wprowadzenie
Obwód charkowski gości największą liczbę uchodźców wewnętrznych na Ukrainie poza obwodami donieckim i Ługańskim. W samym tylko mieście Charków schronienie znalazło 100 tys. uciekinierów, a drugie tyle w uboższych miejscowościach znajdujących się w tym obwodzie. Aż 75 % uchodźców wewnętrznych w tym regionie stanowią kobiety i dzieci, podczas gdy mężczyźni bardzo często zmuszeni byli zostać w Donbasie, by strzec swoich domów i utrzymać źródło zatrudnienia.
Podręczniki z których skorzystają najubożsi uczniowie z Donbasu dotarły do obwodu charkowskiego
Pojawienie się znacznej liczby nowych mieszkańców, choć jest niezbędne, by zapewnić tym osobom bezpieczeństwo, stanowi duże obciążenie dla przyjmujących przybyszy miast i wsi. Liczne szkoły w tym rejonie przyjęły dzieci i młodzież przesiedloną wewnętrznie do swoich klas, a większa ilość uczniów spowodowała pogorszenie warunków nauczania. Dzieci zwykle nie otrzymują niezbędnego w ich sytuacji wsparcia psychicznego, a ich rodzice mierzą się z bardzo trudną sytuacją materialną mając trudności w znalezieniu pracy. Dodatkowo, młodzi uchodźcy, uczęszczający do państwowych szkół narażeni są na szykany swoich rówieśników, których dotknęło pogorszenie warunków nauki.
Opis działania
Z tego powodu w połowie maja 2016 r. PCPM rozpoczął kolejny projekt wspierający uchodźców wewnętrznych we wschodniej Ukrainie. Tym razem jest on skierowany do najmłodszych, a działania fundacji skupiają się w rejonie na południowy wschód od Charkowa.
Urozmaicone zajęcia w Romaszce pozwoliły oderwać się od konfliktu, którego są świadkami
PCPM wsparł infrastrukturę ośrodka kolonijnego Romaszka pod Charkowem, budując boisko sportowe oraz wyposażając kuchnię. Do niedawna ośrodek pełnił funkcję obozu dla uchodźców, jednak dzięki wsparciu PCPM w postaci zapomóg celowych, wielu z nich może sobie pozwolić dziś na wynajęcie mieszkania. Obecnie obóz gości już coraz mniej przesiedleńców i po przeprowadzeniu drobnego remontu może powrócić do swojej pierwotnej funkcji. W miesiącach letnich fundacja pomogła zorganizować tam dwutygodniowe kolonie z opieką i wyżywieniem dla dzieci-uchodźców, aby mogły one zapomnieć o wojennych traumach. W koloniach letnich wzięło udział 325 dzieci, ich elementem była indywidualna i grupowa terapia, ale również gry i zabawy sportowe czy zajęcia artystyczne. Dwutygodniowy wyjazd dzieci, był również wsparciem dla ich rodziców, którzy w tym czasie mogli bardziej intensywnie poszukiwać pracy.
Prace remontowe w ośrodku kolonijnym Romaszka (fot. Paweł Krawczyk)
Ponadto fundacja przeprowadza remonty i adaptację 10 szkół podstawowych, średnich i innych placówek edukacyjnych, w których uczą się dzieci i młodzież z rodzin przesiedlonych wewnętrznie, a także doposaża w pomoce naukowe i wyposaża te szkoły i placówki, oraz 10 kolejnych. Pośród szkół remontowanych dzięki wsparciu PCPM znajdują się m.in. szkoła w Studienoku, w której zostanie wymienionych 81 okien oraz drzwi do korytarza szkoły, w szkole w Staropakrówce przeprowadzony zostanie remont dachu starego budynku szkoły, wymiana drzwi i okien oraz remont dachu przed wejściem głównym, a remont szkoły w Oskole, gdzie uczy się 29 uchodźców, obejmie wymianę 32 drzwi wewnętrznych oraz remont dachu nad wejściem głównym. W szkole w Pieskach Radkowskich, w której ponad 50 dzieci pochodzi z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, wymieniono 30 okien oraz przeprowadzono remont dachu nad wejściem głównym.
Dzięki wymianie okien, uczniowie będą mogli komfortowo uczyć się w klasach nawet zimą (fot. Paweł Krawczyk)
20 szkół zostanie również doposażonych w pomoce naukowe oraz wyposażonych, aby poprawić jakość kształcenia w tych placówkach. W tym celu, zostaną zakupione podręczniki szkolne i przybory naukowe dla najbiedniejszych uczniów, w szczególności dzieci-uchodźców, pomoce naukowe, książki i materiały multimedialne, stoły, krzesła, szafy, tablice i inne meble. W części placówek wyposażono stołówki szkolne, pokoje nauczycielskie, sale gimnastyczne i inne pomieszczenia wspólne oraz wyposażono nieużywane wcześniej pomieszczenia, tak by adaptować je na dodatkowe sale lekcyjne. Na koniec dla niektórych szkół zakupiony zostanie sprzęt komputerowy.
PCPM wymieniło okna w 10 szkołach we wschodniej Ukrainie (fot. Paweł Krawczyk)
Dzięki takim działaniom, zarówno dzieci uchodźców, jak i dzieci ze społeczności przyjmującej, odczują wyraźną poprawę warunków oraz jakości nauczania, co może zmniejszyć konflikty między tymi grupami.
Wymierne rezultaty
- Przeprowadzenie remontów w 10 placówkach edukacyjnych na obszarze regionu charkowskiego, w tym przynajmniej 6 placówkach edukacyjnych w miastach
- Doposażenie w pomoce naukowe i wyposażenie 20 placówek edukacyjnych na obszarze regionu charkowskiego, w tym przynajmniej 12 placówkach edukacyjnych w miastach
- Poprawa warunków nauki i jakości kształcenia, z której skorzysta 6500 uczniów
- Pomoc dla 325 dzieci-uchodźców z Donbasu w uczestnictwie w koloniach letnich poprzez doposażenie i wsparcie działalności ośrodka kolonijnego Romaszka pod Charkowem.
Młodzi uchodźcy z Donbasu skorzystali z kolonii oraz pomocy psychologicznej w ośrodku Romaszka pod Charkowem
Dzięki remontom i doposażeniu ośrodka Romaszka, dzieci mogły kreatywnie spędzić wakacje
Projekt Remonty i doposażenie szkół w obwodzie charkowskim na Ukrainie współfinansowany jest ze środków „Nagrody Solidarności” Fundacji Solidarności Międzynarodowej finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, realizowany przez PCPM.