Etiopia

Etiopia

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od 2012 roku angażuje się w pomoc humanitarną i rozwojową w Etiopii. Na początku koncentrowała się na projektach związanych z edukacją m.in. zapewnieniu oświetlenia oraz dostępu do wody w szkołach, aby tworzyć lepsze warunki edukacji.

Wspieranie edukacji dzieci, rozwój ratownictwa medycznego – Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od 2012 roku angażuje się w pomoc w Etiopii. W latach 2012-2016 zapewniała oświetlenie i wodę w szkołach, szkoliła rodziców i nauczycieli. Następnie skupiła się na wsparciu systemu ratownictwa i straży pożarnej.

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualne projekty

PCPM kontynuuje działania rozwojowe rozpoczęte w Etiopii w 2015 roku i rozszerzone w projekcie finansowanym przez Polską pomoc w latach 2021-2023. Projekt będzie realizowany wspólnie z lokalną filią organizacji International Institute of Rural Reconstruction (IIRR). Wsparcie zapewni również Ministerstwo Zdrowia Etiopii, Centrum Szkoleniowe ALERT, Komisja ds. Zarządzania Ryzykiem Pożarów i Katastrof w Addis Abebie oraz samorządy dwóch regionów południowej Etiopii.

Pierwszy filar to straż pożarna, która nie jest obecnie gotowa stawić czoła zagrożeniom spowodowanym działalnością człowieka czy katastrofami naturalnymi. 

Dlatego PCPM, chce stworzyć system, który zostanie na długo po zakończeniu projektu. Polscy i kenijscy trenerzy PCPM poprowadzą szkolenia instruktorskie dla wyróżniających się funkcjonariuszy straży pożarnej z Addis Abeby. W kolejnych latach ci właśnie instruktorzy wykorzystają zdobyte umiejętności i doświadczenie, w poszerzaniu wiedzy i budowaniu systemowego podejścia w regionie Sidama i regionie Etiopii Południowej.

W stolicy Etiopii PCPM doposaży centrum szkoleniowe straży pożarnej, które obecnie szkoli służby reagowania kryzysowego z całego kraju. Dodatkowo wymieniony zostanie stary sprzęt jak i środki ochrony osobistej, uzupełniając braki i korzystając z rozwoju technologii. 

Drugi filar to Medycyna Ratunkowa, która pełni istotną rolę w systemie służb ratowniczych Etiopii. W ciągu trzech lat polscy eksperci przeszkolą ponad 200 osób pracujących w karetkach. Wsparcie obejmie także doposażenie karetek, które z powodu ograniczonych zasobów finansowych nie mają nawet podstawowego wyposażenia. Największe braki dotyczą aparatury tlenowej, kompaktowych noszy do ambulansu oraz defibrylatorów. Ponadto przekazane zostaną standardowe zestawy pierwszej pomocy.

W ramach ostatniego filaru PCPM w odpowiedzi na prośby lokalnych samorządów zorganizuje szkolenia dla służb weterynaryjnych. Przeszkoleni pracownicy dostaną sprzęt i leki przeznaczone do szczepienia bydła. W wyniku czego społeczność lokalna w regionie doliny rzeki Omo będzie mogła odbudować swoje gospodarstwa, które ucierpiały z powodu nawracających klęsk żywiołowych.

Prowadząc ten projekt Fundacja PCPM realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:

Poprzednie działania

Projekty Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Etiopii

Łącznie w latach 2012 – 2026 Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zrealizowała 10 projektów o łącznej kwocie finansowania 17 440 162 PLN. Projekty w większości były finansowane ze środków programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Misję EMT finansowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Raport:

Ewaluacja projektu rozwojowego realizowanego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w partnerstwie z Ministerstwem Zdrowia Etiopii i finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w latach 2021-2023 (Wersja ENG)

Aktualne informacje:

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)