Tanzania

Tanzania

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera rozwój ratownictwa medycznego w Tanzanii. Dzięki projektom fundacji ratownicy zdobywają nowe kompetencje, więcej osób może udzielać pierwszej i specjalistycznej pomocy, zmienia się system.

Pod koniec 2021 roku w Tanzanii (63 mln ludności) zaledwie 73 lekarzy medycyny ratunkowej pracowało w państwowej służbie zdrowia. Brakuje ratowników medycznych, a większość szpitali nie ma Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) lub są one niewystarczająco wyposażone.

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Ratownictwo medyczne

Od 2022 r. Fundacja PCPM wspiera rozwój sektora medycyny ratunkowej w Tanzanii, w regionie największego miasta w kraju – Dar es Salam. Ratownik medyczny to nowy zawód w tym kraju. Pierwsi absolwenci ukończyli naukę na kierunku Medycyna Ratunkowa dziesięć lat temu. Dzięki projektom fundacji ratownicy zdobywają nowe kompetencje, więcej osób może udzielać pierwszej i specjalistycznej pomocy, zmienia się system. Fundacja szkoli ratowników i instruktorów. Instruktorzy będą mogli samodzielnie przygotowywać do zawodu kolejnych medyków. Do szpitali trafił też nowoczesny sprzęt medyczny.

– W Tanzanii medycyna ratunkowa zaczyna się dopiero rozwijać i nie istnieje coś takiego jak etap przedszpitalny. Wiele czynności, które można by wykonać na długo przed dotarciem pacjenta do szpitala, w Tanzanii realizowane są dopiero w szpitalu. Dlatego tak ważne, żeby personel był dobrze wyszkolony. Często się zdarza, że pacjenci przybywają na oddział ratunkowy w o wiele gorszym stanie niż gdyby otrzymali odpowiednią opiekę przed dotarciem do szpitala 

Paweł Suprynowicz, instruktor medyczny

Szkolenia

W założeniu projektu, do końca 2024 r. Fundacja przeszkoli w ponad 2000 lekarzy i pielęgniarek z głównych placówek medycznych Dar Es Salaam. Medycy szkolą się w zakresie medycyny ratunkowej i technik ratowania życia na podstawie standardów American Heart Association (AHA).

Kadra kilkudziesięciu tanzańskich instruktorów medycznych będzie przygotowana do samodzielnego prowadzenia zajęć w zakresie opieki przedszpitalnej.

Instruktorzy z PCPM szkolą w Tanzanii z pierwszej pomocy

W Dar Es-Salaam 150 funkcjonariuszy służb ratunkowych, w tym straży pożarnej, zostanie przeszkolonych z podstawowej pierwszej pomocy, a ich jednostki macierzyste wyposażone w nowoczesne apteczki pierwszej pomocy.

Wyposażenie szpitali

W 2023 r. Fundacja PCPM zakupiła i przetransportowała do Tanzanii zaawansowany fantom do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, który odwzorowuje pełnowymiarową postać osoby dorosłej. Zakupiono również 3 fantomy niemowlęcia. Trzy państwowe szpitale w Dar es Salaam, jeden w Mwanzie oraz szpital i kliniki fundacji Aga Khan otrzymały nowoczesne wyposażenie oddziałów ratunkowych takie jak: monitory pacjenta, zestawy do ultrasonografii, pompy infuzyjne, deski do reanimacji i szyny stabilizujące oraz wideolaryngoskopy. Łącznie PCPM dostarczył sprzęt medyczny do siedmiu szpitali w Tanzanii.

Fundacja, w ramach projektu wybudowała Tanzańsko-Polskie Centrum Szkoleniowe Medycyny Ratunkowej w Dar es Salaam przy szpitalu The Aga Khan Health Service (AKHST) największym mieście kraju. Jest to najnowocześniejszy ośrodek w całym kraju, wyposażony w profesjonalny sprzęt treningowy.

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej ze środków programu Polska pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w wysokości 4,923,722 PLN zł.

Prowadząc ten projekt Fundacja PCPM realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:

Aktualne informacje:

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)