PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

Archiwum: listopad 2018

Jemen na skraju katastrofy. PCPM niesie pomoc

Jemen, otoczony bogatymi państwami Zatoki Perskiej, to najbiedniejszy kraj arabski. O tym państwie na peryferiach świata zarówno zachodniego, jak i arabskiego, mało kto coś wie – mówi pracownik PCPM Piotr Stopka. – Tymczasem tam, w rogu Półwyspu Arabskiego, dzieje się teraz tragedia. PCPM chce pomóc Jemeńczykom i zaspokoić jedną z podstawowych ludzkich potrzeb – dach nad głową.

Szkoleni przez Polaków strażacy w Kenii ratują życie

Kenijscy strażacy gaszą pożary, ratują noworodki, wyciągają ludzi spod gruzów zawalonych budynków, niosą pomoc ofiarom wypadków drogowych i coraz częściej postrzegani są jak miejscowi bohaterowie. PCPM od czterech lat prowadzi w Kenii największy program szkolenia strażackiego. Teraz polscy instruktorzy prowadzą także zajęcia z ratownictwa wodnego na wypadek powodzi, które nawiedzają kraj w porze deszczowej.

PCPM chce pomóc ofiarom wojny w Jemenie

Jemen jest największym kryzysem humanitarnym na świecie. Miliony osób są zagrożone głodem, lecz do tego dotkniętego wojną kraju jest ogromnie trudno dostarczyć jakąkolwiek pomoc. Porty i składy z pomocą humanitarną są bombardowane, są celem dla stron tej okrutnej wojny. Dlatego Fundacja PCPM współpracuje z jemeńskim oddziałem ruchu Czerwonego Krzyża, który może przewieźć tam pomoc humanitarną nawet pomimo walk i bombardowań.

Zebraliśmy dla Faresa prawie 30 tys. złotych dzięki Wam!

Historia Faresa, syryjskiego dwulatka chorego na padaczkę i dziecięce porażenie mózgowe, to jedna z tych, którego na długo zostają w pamięci. My także nie mogliśmy przejść obok dramatu chłopca i jego rodziny obojętnie. Poprosiliśmy Was o pomoc. Dzięki szczodrości i dobremu sercu naszych darczyńców udało się zebrać 27 715,60 zł. W imieniu chłopca i jego rodziny - dziękujemy.

Pierwsza zmiana lekarzy i ratowników PCPM wróciła z misji w Ugandzie

– Mamy tu dużo pracy do wykonania. Brakuje podstawowych leków i sprzętu. Głównym problemem jest występująca tutaj ciężka postać malarii – opowiada Paweł Szczuciński, lekarz w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM. Ośmioosobowa grupa, składająca się z lekarzy, położnej, farmaceuty i ratownika medycznego właśnie wróciła z Ugandy, gdzie przez dwa tygodnie wspierała i szkoliła kadrę szpitala referencyjnego w miejscowości Midigo, na północy kraju. Na miejsca dotarła już następna grupa medyków, która przez kolejne 14 dni będzie tam pomagać.

Nowe życie na pograniczu Ugandy i Sudanu Południowego

Ta maleńka dziewczynka miała szczęście. Przetrwała poród przy ostrej niewydolności krążenia i oddychania (tzw. zamartwica urodzeniowa) i z 2 punktami w skali Apgar. Wszystko dzięki szybkiej akcji resuscytacyjnej poprowadzonej przez naszą położną i wsparciu personelu szpitala w Midigo. Zespół Ratunkowy PCPM jest w tym ugandyjskim mieście medycznym wsparciem.

500 domów z Polski wyjechało do zniszczonego wojną Mosulu

10 ciężarówek przemierzy ponad 4 tysiące kilometrów, aby przewieźć 500 tymczasowych domów z Polski do Iraku. Będą one schronieniem dla mieszkańców zniszczonego wojną Mosulu na czas odbudowy miasta.