/ Aktualności / 2024 rok PCPM na zdjęciach. Pomoc na trzech kontynentach 2024 rok PCPM na zdjęciach. Pomoc na trzech kontynentach
Jesteśmy organizacją humanitarną. Pomagamy wszystkim bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie. Dbamy o to, aby nasze działania nie pogłębiały lokalnych napięć. Jesteśmy blisko, nie oceniamy, wspieramy, inspirujemy. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej działa od 2006 roku. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Co roku można nas wspierać przy rozliczeniu PIT, wybierając KRS 0000259298. Specjalizujemy się w pomocy międzynarodowej: ratunkowej, humanitarnej i rozwojowej.
Ewakuowaliśmy mieszkańców uciekających przed wojną, zapewnialiśmy wsparcie finansowe, pomagaliśmy znaleźć schronienie i pracę. Odbudowujemy zniszczone domy, dostarczamy paczki z żywnością i lekami. Przywracamy usługi publiczne. Zaopatrujemy remizy, ambulatoria, domy pomocy społecznej. Nasi wolontariusze docierają do miejscowości nawet przy linii frontu, gdzie pozostali głównie ludzie starsi, samotni, z niepełnosprawnościami.
W Sudanie Południowym, targanym naprzemiennie przez susze i powodzie, pomagamy niedożywionym dzieciom. Dzięki specjalnej paście terapeutycznej na bazie orzeszków ziemnych ratujemy najmłodszych przed śmiercią głodową. Obecnie to największy kryzys humanitarny na świecie. Przez wojnę w sąsiednim Sudanie miliony osób opuściły swoje domy. Znaczna część uchodźczyń i uchodźców szuka bezpieczeństwa w Sudanie Południowym. Prowadzimy Centrum Dożywiania w Gordhim, niedaleko Aweil, i klinikę mobilną przy granicy z Sudanem.
Prowadziliśmy unikatowe Centrum Tranzytowe przy Dworcu Warszawa Wschodnia dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Wypłaciliśmy zapomogi, pomagaliśmy znaleźć dach nad głową i pracę. Prowadzimy kursy językowe i zawodowe oraz pomagamy w nostryfikacji dyplomów nauczycielek z Ukrainy. Prowadzimy w Warszawie Centrum Edukacji PCPM dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, z ukraińskim programem nauczania.
Przy lotnisku Rzeszów-Jasionka prowadzimy MEDEVAC HUB – unikatowe centrum tranzytowe dla pacjentów z Ukrainy. To przystanek w systemie ewakuacji medycznych dla osób transportowanych z ukraińskich szpitali na specjalistyczne leczenie w krajach całej Europy. W pomoc pacjentom stale zaangażowani są specjaliści z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. HUB powstał jako inicjatywa Ministerstw Zdrowia Polski i Ukrainy i jest finansowany z Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Rozwijamy ratownictwo medyczne w Tanzanii. Ratownicy zdobywają nowe umiejętności, więcej osób może udzielać pierwszej i specjalistycznej pomocy, zmienia się system. Stworzyliśmy Tanzańsko-Polskie Centrum Szkoleniowe Medycyny Ratunkowej w Dar es Salaam przy szpitalu The Aga Khan Health Service (AKHST), największym mieście Tanzanii. Jest to najnowocześniejszy ośrodek w całym kraju, wyposażony w profesjonalny sprzęt treningowy.
Od 2014 roku systematycznie i systemowo zmieniamy straż pożarną w Kenii. Szkolimy, budujemy remizy. Od zera zbudowaliśmy Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w Kiambu. Pierwsi strażacy odebrali państwowe dyplomy zawodowe z tytułem „strażak”. W sumie przeszkoliliśmy około 70 proc. strażaków, ale też strażaczek w kraju. Poprawiamy bezpieczeństwo na drogach – budujemy i remontujemy remizy wzdłuż korytarza transportowego Afryki Wschodniej – drogi Mombasa-Nairobi-Uganda.
W Libanie od 2012 roku pomagamy uchodźcom z Syrii. Obecnie wspieramy także libańskie rodziny, dotknięte przez największy od dziesięcioleci kryzys gospodarczy. Dostarczamy paczki z żywnością i artykułami higienicznymi, zapewniamy dach nad głową, przygotowujemy pomieszczenia do zimy, doprowadzamy czystą wodę i energię elektryczną. Naprawiamy uszkodzone drogi, budujemy systemy nawadniające.
Wspieramy budowę systemu ratownictwa medycznego w Etiopii, w tym etiopskiego Medycznego Zespołu Ratunkowego. Grupa ta niesie pomoc medyczną ofiarom konfliktów, klęsk żywiołowych, epidemii (w tym cholery i dengi) oraz uchodźcom na granicy z Sudanem. W ostatnim czasie medycy z Zespołu pomagali ofiarom osuwisk spowodowanych przez ulewne deszcze. Rozwijamy opiekę przedszpitalną, usprawniamy reakcję na zdarzenia nagłe, jak zawały serca, oraz masowe, takie jak wypadki drogowe z udziałem większej liczby poszkodowanych.
Szkolimy medyków i instruktorów, wspieramy rozwój klinik mobilnych, które mogą dotrzeć z pomocą do małych miejscowości. Dostarczamy apteczki i specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Mieszkańcy Zachodniego Brzegu Jordanu zyskują dostęp do ochrony zdrowia. Ponad połowa obszaru Zachodniego Brzegu Jordanu to tzw. strefa C – obszar zarządzany i kontrolowany przez władze Izraela. Władze palestyńskie nie mogą budować tam sieci przychodni, dlatego jedyną szansą dla mieszkańców są kliniki mobilne.