4 kontynenty, 16 państw. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM od 10 lat pomaga ofiarom katastrof
Nigdy nie wiadomo kiedy, w dowolnym zakątku świata dojdzie do jakiejś katastrofy. Huragan, tajfun, powódź, trzęsienie ziemi czy pandemia COVID-19. Każde z takich wydarzeń nadweręża nawet najlepiej rozbudowany system ochrony zdrowia. Dlatego 10 lat temu Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej utworzyło Medyczny Zespół Ratunkowy, gotowy do działania w ciągu 48 godzin od wezwania.
Pierwsze wyzwanie w Nepalu
Zaledwie kilka miesięcy po powstaniu, Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM przeszedł pierwszy, prawdziwy test. 25 kwietnia 2015, gdy Polacy szykowali się do długiego weekendu majowego, Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7.9 w skali Richtera. Jeszcze przed południem tego samego dnia władze nepalskie oficjalnie zwróciły się do społeczności międzynarodowej o pomoc, a następnego dnia, w południe 26 kwietnia, pierwsza grupa z Medycznego Zespołu Ratunkowego była gotowa do wyjazdu.
Już 27 kwietnia pierwsza grupa ratowników PCPM była już na miejscu. Trafili oni do najbardziej zniszczonego regionu, jako pierwszy zespół medyczny z Polski. Łącznie Zespół udzielił pomocy ponad 400 poszkodowanym, z czego kilku z nich było w stanie krytycznym, kilkunastu w stanie ciężkim.
To wydarzenie pokazało jak bardzo ważne są Medyczne Zespoły Ratunkowe. Przez niemal 10 lat Ratownicy PCPM, pomagali: podczas kryzysu uchodźczego w Syrii w Libanie i Iraku, w Peru podczas powodzi, w licznych krajach w Afryki: Ugandzie, Kenii, Malawi, Etiopii, Burkina Faso. W 2020, roku po wybuchu pandemii COVID-19, Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM odwiedził z misją medyczną 6 państw: Włochy, Tadżykistan, Kirgistan, Etiopię, Liban i Madagaskar. Również w 2020 roku pomagał poszkodowanym po eksplozji w bejruckim Porcie. 2 lata później medycy wsparli system ochron zdrowia, gdy w Madagaskar uderzyły dwa huragany.
Przekazujemy doświadczenie
Z każdym rokiem, Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest coraz bardziej doświadczony i może się tą wiedzą dzielić z innymi. Eksperci PCPM pomagają rozwinąć zespół EMT w Etiopii. Tak samo gdy wybuchła pełnoskalowa wojna w Ukrainie nasi medycy od razu pomogli w ewakuacji pacjentów.
Od września 2022 roku, PCPM razem z medykami z zespołu EMT, prowadzi Hub Medyczny w Rzeszowie, który stał się głównym punktem ewakuacyjnym pacjentów z Ukrainy. To jedyne takie miejsce w Europie, a doświadczenie medycy zaczęli przekazywać dalej.
Jednak nie zawsze potrzebny jest cały zespół. Czasem brakuje poszczególnych lekarzy danych specjalizacji. Medyczny Zespół Ratunkowy gotowy jest i na takie prośby. 6 lutego 2023 doszło do najbardziej niszczycielskiego trzęsienia ziemi w nowożytnej historii Turcji. W wyniku kataklizmu łącznie w Turcji i Syrii zginęło co najmniej 55 700 osób, a rannych zostało ok. 130 000.
EMT PCPM nawiązał współpracę z brytyjskim zespołem medycznym, działającym w rejonie Türkoğlu. Na prośbę partnerów wysłana została ginekolożka, która wsparła medyczny zespół z Wielkiej Brytanii.
Mateusz Stojanowicz, jako ekspert wysłany przez Europejski System Ochrony Ludności Cywilnej, obecnie wspiera biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Egipcie. Jego zadaniem jest koordynowanie działań, przygotowanie zespołów medycznych przed wjazdem do strefy Gazy. Skupia się na mobilizacji tych zespołów oraz na wszelkich formalnościach, które są niezbędne do spełnienia przed przekroczeniem granicy do strefy Gazy.
Medyczny Zespół Ratunkowy stale w gotowości
Medyczny Zespół ratunkowy PCPM jest sklasyfikowany jako Type 1 Emergency Medical Team. Zgodnie z wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.
Każdego roku odbywają się manewry, szereg szkoleń jak i rekrutacja. Wszyscy medycy, zrzeszeni w zespole pracują jako wolontariusze, ale pełna gotowość, zakup wyposażenia, logistyka w podczas akcji wymagają bardzo dużych środków.
Dlatego tak ważni są darczyńcy PCPM, którzy dorzucają swoją „cegiełkę” na rzecz zespołu, który gotów jest nieść pomoc na całym świecie. Zarówno wpłaty jak i przekazanie 1,5% podatku pozwoli na kontynuowanie pracy, ale i zachowanie gotowości przez zespół, który przez 10 lat pomógł tysiącom osób.