Wyróżnienie Forbes’a dla PCPM
„Polskie organizacje pozarządowe potrzebują partnerstwa z polskim biznesem, bo tylko ono pozwoli nam szybko reagować na nowe kryzysy i wyzwania.” – podkreślał Wojciech Wilk, prezes PCPM podczas Wielkiego Balu Forbesa 2016. Jednocześnie zapewnił, że polskie NGO mogą być rzetelnym partnerem rodzimych inwestorów: „Możemy wesprzeć polski biznes w konkretnych projektach dla lokalnych społeczności czy działaniach z zakresu CSR w takich krajach jak Ukraina, Kazachstan, Egipt, Irak czy Etiopia”.
Organizatorzy Wielkiego Balu Forbesa już po raz piąty wręczyli Kamienie Milowe – nagrodę przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Forbes” wybitnym przedstawicielom życia publicznego. Prezes PCPM został wyróżniony czekiem za działania humanitarne prowadzone od 2012 r. dla uchodźców syryjskich w Libanie. Przekazane 25 200 zł pozwoli na wysłanie grupy polskich lekarzy i ratowników z Zespołu Ratunkowego PCPM do irackiego Kurdystanu. Będą tam nieść pomoc medyczną w obozach, gdzie przebywają uchodźcy uciekający przez okrucieństwami tzw. Państwa Islamskiego.
Do tej pory PCPM niosło pomoc Syryjczykom w Libanie i Iraku, gdyż – według prezesa PCPM – to ci najbardziej potrzebują pomocy humanitarnej. Na Bliskim Wschodzie znajduje się obecnie ponad 17 mln uchodźców. Około pół miliona dotarło już do granic Europy. Wsparcie uchodźców na Bliskim Wschodzie jest także znacznie bardziej efektywne kosztowo. Pomoc socjalna dla jednego uchodźcy w Niemczech wystarczyłaby, by zapewnić dobry poziom życia ośmiu osobom w Libanie.
Wojciech Wilk podkreślił, że bez wsparcia i mecenatu polskiego biznesu, Polska nie ma szans, by móc pochwalić się dużymi organizacjami humanitarnymi, z jakich dumne są dzisiaj Wielka Brytania, Norwegia, Dania czy nawet Czechy.
fot. Krystian Bielatowicz