Brak pieniędzy zatrzymał klinikę dla uchodźców

Klinika mobilna do tej pory docierała do uchodźców, którzy nie są w stanie ze względów finansowych lub zdrowotnych przyjść lub przyjechać do ośrodka zdrowia w Bire, w północnym Libanie.

Klinika mobilna - Bire fot. D. Zalewski

Klinika Mobilna w północnym Libanie. Fot. D. Zalewski

– W sytuacji ograniczenia pomocy finansowej, działalność jedynej kliniki zapewniającej darmowe usługi dla uchodźców stoi pod znakiem zapytania, a to oznacza pozbawienie uchodźców oraz najuboższej ludności na obszarze obejmującego ponad 30 miejscowości jednego z podstawowych praw – prawa do ochrony zdrowia – podkreśla Rana Gabi, koordynatorka projektów PCPM w Libanie.

Ośrodek oferuje opiekę lekarza internisty, pediatry, ginekologa i psychologa oraz zapewnia pomoc w zakresie dostarczania leków, które pochodzą głównie z darów otrzymanych przez partnera PCPM. Chociaż klinika nadzorowana jest i współfinansowana przez Jami’a Shabab Al-‘Ata Al-Jazil, głównie utrzymuje się ze środków prywatnych.

Fundacja PCPM (Polskie Centrum Pomocy Miedzynarodowej) prowadzi w Libanie, na granicy z Syria, najwiekszy program pomocy humanitarnej realizowany przez polska organizacje pozarzadowa. Fot. Krystian Bielatowicz / minidoc.pl / PCPM

Fundacja PCPM (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej) prowadzi w Libanie, na granicy z Syrią, największy program pomocy humanitarnej realizowany przez polską organizację pozarządowa. Fot. Krystian Bielatowicz / minidoc.pl / PCPM

Pilnie potrzebne jest wsparcie finansowe na pokrycie kosztów działania kliniki, w tym wyposażenie medyczne, paliwo do samochodu, lekarstwa, podstawowe środki higieny, a także wypłaty dla personelu.
W 2015 roku z kliniki skorzystało ponad 4 tys. uchodźców. W Libanie przebywa ponad milion uchodźców z Syrii.

Aby pomóc w reaktywacji kliniki mobilnej: