3 mln ludzi w Syrii stoi przed dramatycznym wyborem
’-Przy granicy tureckiej, na obszarze mniejszym niż duży powiat w Polsce, jest pomiędzy 2,5 a 3 mln uciekinierów – w dużym stopniu z innych regionów Syrii. Przy samej granicy tureckiej są setki obozów namiotowych, gdzie na km2 mieszka tylu ludzi, co w dużym mieście w Polsce – tłumaczył podczas prezentacji na pierwszym merytorycznym posiedzeniu Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej, dr Wilk. Prezes Fundacji PCPM przedstawił w Sejmie RP aktualne informacje o tym, co dzieje się w Syrii.
Całe wystąpienie dra Wilka dostępne tutaj.
3 miliony ludzi zepchniętych przez ofensywę wojskową na granicę turecką stoi przed dramatycznymi wyborami 1) próbą ucieczki do Turcji, gdzie granica jest zamknięta, oddzielona 3-metrowym murem wysokości i kontrolowana przez tureckie siły, które zawracają Syryjczyków z powrotem do przeludnionego tereny 2)próbą ucieczki do północnej Syrii lub 3) oddaniem się w ręce syryjskiego rządu, przez którym de facto uciekała . Szacuje się, że wśród uciekających, pogrążonych w traumie i nędzy ludzi, może być nawet 100-150 tys. bojowników islamskich. Rozwój wydarzeń w prowincji Idlib jest poza kontrolą – kilka dni temu powiedział prezydent Turcji, w której obecnie jest ponad 3,5 mln uchodźców.
Miliony ludzi w obawie o swoje życie uciekło za najbliższą sobie granicę. W Turcji co dwudziesta osoba to uchodźca lub uchodźczyni, w Jordanii – co dziesiąta, w Libanie, kraju o słabej gospodarce i małym terytorium, w którym od 1948 roku są uchodźcy i uchodźczynie z Palestyny – co piąta czy szósta. – Dlatego to, co robimy w Libanie to skupiamy się na uchodźcach, którzy nie chcą lub nie mogą wrócić do Syrii – podsumowywał dr Wilk. PCPM ma możliwość dotarcia do każdej osoby, która jest w tej chwili w Libanie.
Wojna w Syrii wchodzi w 10. rok. Od jej początku ze swoich domów uciekło 13 milionów Syryjek i Syryjczyków. Pół miliona zginęło. Ponad 6 milionów ludzi pozostaje na uchodźstwie. Kolejne rodziny szukają bezpieczeństwa tuż przy granicy z Turcją. Na terenach pozostających poza kontrolą syryjskiego rządu bombardowane są szpitale, szkoły i inne budynki użyteczności publicznej. Tylko w styczniu 2020 roku doszło do dwóch ataków na ośrodki zdrowia. Wraz z początkiem lutego – do kolejnego. Zniszczenia w całym kraju są większe niż w Polsce po II Wojnie Światowej. Budynki w zdecydowanej większości nie nadają się do zamieszkania. Odbudowa Syrii – w przyszłości, według najbardziej optymistycznych scenariuszy zajmie 20 lat a jej koszt sięgnie 400 – 700 mld USD.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)