Szkolenia i sprzęt. Fundacja PCPM pomogła libańskim ośrodkom zdrowia podczas pandemii COVID-19
- Fundacja PCPM wsparła osiem ośrodków medycznych w trzech regionach Libanu, przekazując niezbędny sprzęt i organizując szkolenia
- Eksperci medyczni PCPM opracowali jednolite zasady opieki nad pacjentami, dopasowane do specyfiki poszczególnych placówek
- Projekt został sfinansowany dzięki współpracy z Tajwańskim Międzynarodowym Funduszem Współpracy i Rozwoju(ICDF)
Pandemia COVID-19 głęboko dotknęła ludzi na całym świecie i nie inaczej było w Libanie. Dla kraju, który równolegle zmaga się z głębokim kryzysem gospodarczym, wybuch pandemii był potężnym ciosem dla społeczności i ogromnym wyzwaniem dla borykającego się z wieloma problemami systemu służby zdrowia. Pierwszy przypadek COVID-19 został potwierdzony w Libanie w dniu 21 lutego 2020 r.
Fundacja PCPM zmobilizowała swoje siły, aby jak najszybciej pomóc Libańczykom w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Pracownicy PCPM rozpoczęli od sprawdzenia najpilniejszych potrzeb w poszczególnych gminach. Okazało się, że większość placówek medycznych potrzebuje wsparcia rzeczowego i eksperckiego w skuteczniejszej walce z pandemią. Dzięki finansowaniu z Tajwańskiego Międzynarodowego Funduszu Współpracy i Rozwoju (ICDF) pomoc objęła osiem ośrodków podstawowej opieki medycznej. Dostarczyliśmy im niezbędne do pracy środki ochrony osobistej i higieny – maseczki, rękawiczki, kombinezony, zaś jej pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia. Opracowaliśmy także Standardowe Procedury Operacyjne (SOP), czyli zasady opieki nad pacjentami, zwłaszcza w czasie pandemii.
POPRAWA PROCEDUR I LEPSZY DOSTĘP DO OPIEKI ZDROWOTNEJ
Eksperci medyczni PCPM opracowali standardowe procedury, dopasowane do specyfiki poszczególnych placówek w trzech regionach: Akkar, Bejrucie i Dolinie Bekaa, by były one wydajne, skuteczne, bezpieczne, sprawiedliwe, terminowe i zorientowane na pacjenta. W grudniu odbyła się także sesja szkoleniowa ze szpitalem Taipei Municipal Wanfang. Jej uczestnicy wymieniali swoje poglądy i doświadczenia na temat strategii przyjętych przez placówki służby zdrowia w zakresie kontroli profilaktyki zakażeń podczas pandemii COVID-19 oraz redukcji zakażeń związanych z placówkami służby zdrowia (m.in. wyzwania, takie jak niedobór środków ochrony indywidualnej i dobre samopoczucie zespołów medycznych).
– Wiele się nauczyłam na każdym etapie projektu, zwłaszcza podczas wdrażania Standardowych Procedur Operacyjnych(SOP), ponieważ tego typu rozwój i narzędzia zwiększają nasze możliwości opieki nad pacjentami także w przyszłości – podsumowywała Hanane El Homsi, pracowniczka PCPM.
DOSTAWA ŚRODKÓW OCHRONY OSOBISTEJ
Oprócz wsparcia eksperckiego, Fundacja PCPM przekazała również środki ochrony indywidualnej do dziewięciu wybranych placówek służby zdrowia. Zawartość każdego zestawu została przygotowana we współpracy z lokalnym personelem medycznym i w porozumieniu z libańskim Ministerstwem Zdrowia. Dostarczony zestaw zawierał m.in. maski, rękawiczki, fartuchy, żele do rąk oraz detergenty.
WSPARCIE DLA CHORYCH NA COVID-19
Dotarliśmy do ognisk zakażeń i terenów o podwyższonym ryzyku zachorowania z indywidualną pomocą. Prawie 300 rodzin otrzymało specjalne zestawy, w których znalazły się maseczki, rękawiczki, środki czystości oraz inne artykuły higieniczne i ochronne. Taka pomoc uzupełniająca była ważna dla rodzin, które miały dylemat, czy poddać się kwarantannie i przestrzegać środków zaradczych czy pójść do pracy, by móc potem opłacić czynsz albo takie środki zakupić kosztem innych podstawowych potrzeb.
Projekt pt. „Pomoc osobom najbardziej narażonym na zagrożenia związane z pandemią COVID-19 i kryzysem gospodarczym w Libanie” został sfinansowany przez Tajwański Międzynarodowy Funduszem Współpracy i Rozwoju(ICDF) .
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)