Przewodniczący gminy w płn. Iraku: Pomoc PCPM pozwala planować przestrzenny rozwój miasta i polepszać usługi komunalne
Fundacja PCPM zapewnia siedmiu gminom dystryktu Shekhan pozyskiwanie dobrej jakości zdjęć satelitarnych, dostęp do specjalistycznego oprogramowania GIS (Geographic Information System) oraz kompleksowe szkolenia z jego obsługi. Projekt wdrażany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zakłada dostarczenie dyrektoriatowi ds. gmin w prowincji Dohuk jednego, a w prowincji Niniwa dwóch dronów wraz z oprzyrządowaniem (kamery, czujniki), komputerami oraz odpowiednim oprogramowaniem do wykonywania ortofoto map – czyli map na potrzeby rozwoju przestrzennego.
„Brak dokładnych map zabudowy miejskiej znacząco utrudnia nam planowanie przestrzennego rozwoju naszego miasta. To jeden z głównych problemów municypalnych, bo nie możemy nie tylko prowadzić prac budowlanych na obecnie zabudowanych terenach, ale też planować rozwoju. Obecnie te pomiary przeprowadzamy ręcznie zwykłą taśmą-miarką, co jest bardzo czasochłonne, niedokładne i bardzo szybko staje się nieaktualne. Dzięki dronowi oraz oprogramowaniu do jego użytkowania będziemy w stanie dostarczyć usługi komunalne na wyższym poziomie, lepiej rozplanować rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych, rozplanować układ ulic” – tłumaczy przewodniczący gminy Shekhan, Khalid Nermo Zedo.
Sprzęt wraz ze specjalistycznymi kamerami i czujnikami będzie dostarczony w lipcu i posłuży do mapowania terenu i stworzenia bardzo precyzyjnych cyfrowych map, które pomogą m.in. w procesie planowania przestrzennego, katastru, dokładnego pomiaru terenów pod inwestycje, dzielnice mieszkaniowe, wytyczania dróg, sieci wodnych czy elektrycznych. Ponadto urzędnicy odpowiedzialni za korzystanie z tego systemu przejdą szkolenia z jego obsługi.
„Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania przetargu na dostawcę tego systemu. Koszt zakupu samych dronów z oprzyrządowaniem to 162 tys. USD, a wartość całego projektu – ok. 200 tys. USD. Oprócz samego sprzętu – tj. dronów i komputerów – urzędom zapewnimy też odpowiednie szkolenia. Zależy nam, aby jakość sprzętu była absolutnie topowa, europejska. Nie chcemy zadawalać się gorszej jakości sprzętem, który szybko może ulec awariom czy być niezbyt precyzyjny” – tłumaczy Jarosław Zarychta, przedstawiciel PCPM w Iraku: „To projekt niezwykle ważny nie tylko dla naszej gminy, ale również dla sąsiednich miejscowości i wsi. Inwentaryzacja wszystkich domów, ulic i infrastruktury miejskiej pomoże w odpowiednim zaplanowaniu usług komunalnych takich jak wywóz śmieci, doprowadzenie kanalizacji i elektryczności czy rozbudowa urbanistyczna” – dodaje Khalid Nermo Zedo.
Przedstawiciele lokalnej administracji podkreślają, że dotychczasowa infrastruktura miejska nie jest w stanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na usługi komunalne wynikające z napływu ponad 100 tys. uchodźców z innych regionów Iraku.
Kurdystan przez ostatnie lata zmagał się z ogromnym napływem imigrantów z federalnej części Iraku. W 2014 r., gdy na teren Iraku i Syrii weszli bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego, Kurdystan stał się schronieniem dla setek tysięcy osób. Miasto Shekhan przed 2014 r. liczyło 160 tys. mieszkańców, a po 2014 r. napłynęło do niego 120-140 tys. uchodźców wewnętrznych (IDP, Internally Displaced Person).
„Wprawdzie po wyzwoleniu Mosulu z rąk ISIS część z tych uchodźców wróciła do federalnej części Iraku, ale nadal ok. 60-80 tys. pozostało u nas. To oznacza ogromne kłopoty i wyzwania dla lokalnych władz, które już i bez tego mierzyły się z wieloma problemami rozwojowymi. Dzięki wsparciu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej jesteśmy w stanie poprawić jakość usług komunalnych i rozplanować budowę kolejnych domów i ulic w mieście. Na ternie naszej gminy nadal znajdują się 3 obozy dla uchodźców, ale z roku na rok coraz więcej z tych ludzi decyduje się przenieść z obozu i budować swoje własne domy” – tłumaczy przewodniczący gminy Shekhan.
„Wiele lokalnych gmin w ogóle nie posiada map – część z nich nigdy ich nie miała, część z nich zaginęła. W przypadku np. miasteczka Telkeif czy miasta Mosul mapy te zostały utracone w wyniku działań wojennych z ISIS i zniszczenia, kradzieży bądź uszkodzenia komputerów w urzędach. Stąd potrzeba wdrożenia takiego nowoczesnego systemu” – dodaje Jarosław Zarychta z PCPM.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest jednym z wykonawców projektu MASAR (Maintaining Strength and Resilience for Local Governments in Iraq and Lebanon) finansowanego przez Unię Europejską. PCPM wspiera irackie samorządy m.in. inwestycjami z zakresu infrastruktury wodnej, rozwijania zdolności efektywnego zarządzania jednostkami terytorialnymi i planowania przestrzennego oraz pobudzania lokalnego rozwoju gospodarczego. Niestety, misji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Iraku grozi zamknięcie, o ile Fundacji PCPM nie uda się pozyskać innych środków do działań w tym kraju poza kończącym się w grudniu 2022 r. projektem UE.