Dzięki środkom z programu Polska pomoc PCPM rozpoczyna 5 projektów na 3 kontynentach

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, otrzymało finansowanie z programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polska pomoc. To pięć projektów na trzech kontynentach. W latach 2024-2026 łączna wartość pomocy przekroczy 34 mln zł.

Kwoty finansowe przekazane na poszczególne państwa w ramach programu Polska pomoc

Palestyna

PCPM w latach 2024-2026 wraz z lokalnym partnerem wdroży scentralizowany system rejestracji medycznej. Możliwe będzie tworzenie elektronicznych kart pacjenta zawierających pełną historię choroby. Systemy będą działały w 9 klinikach mobilnych i 4 klinikach stacjonarnych. Modernizacja zostanie poszerzona o telemedycynę, która umożliwi korzystanie z pomocy medycznej osobom mieszkającym w trudno dostępnych, odizolowanych terenach, 7 dni w tygodniu przez 12 godz. dziennie.

32 punkty przyjęć pacjentów zostaną wyposażone w defibrylatory, środki na oparzenia i bandaże do tamowania krwotoków. Dodatkowo odbędą się szkolenia z użycia jak i z medycyny ratunkowej.

Całość wzmocnią specjalistyczne szkolenia podnoszące kwalifikacje personelu medycznego z zakresu przedszpitalnej medycyny ratunkowej (50 lekarzy), użycia USG w medycynie ratunkowej (220 lekarzy) oraz telemedycyny (60 lekarzy). Jednocześnie PCPM przekaże 2 wysokiej klasy aparaty USG Centrom Ratunkowym, sprzęt rehabilitacyjny specjalistycznej placówce oraz zmodernizuje 20 punktów przyjęć pacjentów.

Liban

W Libanie PCPM skupi się na wsparciu samorządów lokalnych i innych instytucji szczebla lokalnego w zwiększaniu odporności na zagrożenia naturalne oraz zapewnieniu dostępu do zrównoważonych usług publicznych, takich jak:

– Ochrona przed erozją gleby, zanieczyszczeniem wód i powodziami.
– Dostęp do czystej wody pitnej i efektywnego systemu irygacji.
– Poprawa sprawności instytucji lokalnych i służb ratowniczych

PCPM chce oczyścić rzekę Al-Ostuan, jak i ochronić gospodarstwa rolne przed powodzią. Dodatkowo Fundacja wybuduje kanały irygacyjne oraz zmodernizuje posterunek obrony cywilnej w Sed El Bauchrieh instalując panele fotowoltaiczne. Fundacja naprawi uszkodzone drogi i odbuduje przepust. PCPM przeprowadzi także szkolenia z zakresu zarządzania kryzysowego dla przedstawicieli samorządów lokalnych.

Skorzystają na tym mieszkańcy Bejrutu jak i regionu Akkar, któremu PCPM pomaga od wielu lat.

Kenia

Katastrofy budowlane są niestety bardzo częstym zjawiskiem w obszarze Metropolitalnym Nairobi, tylko w ostatnich siedmiu latach odnotowano 29 takich katastrof, w których zginęło 58 osób, a 116 zostało rannych. Dane z pewnością są niedoszacowane, ponieważ w tym momencie nie ma w kraju centralnego, dokładnego rejestru.

Skuteczne służby takie jak straż pożarna, spełniają wiele zadań, a gaszenie pożarów jest tylko jedną z nich. Na prośbę kenijskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Krajowej Jednostki ds. Zarządzania Kryzysowego w latach 2024-2026 PCPM skupi się na budowie grupy poszukiwawczo-ratowniczej.

Pracę będą opierać się na trzech filarach: szkoleniu, wyposażeniu i infrastrukturze. Jeszcze w pierwszym module, PCPM powoła zespół poszukiwawczo-ratowniczy w obszarze Nairobi, który w kolejnych latach będzie szkolony aż do uzyskania pełnej gotowości. Jednocześnie przekazany zostanie specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny do prac na gruzowisku.

W Kenii nie istnieje taki zespół i cała przekazywana wiedza będzie nowa. Dlatego, bardzo ważne są szkolenia praktyczne, a do tego potrzebny będzie poligon treningowy. Fundacja PCPM ma doświadczenie, ponieważ stworzyła już w Kenii jeden poligon strażacki do szkoleń pożarniczych. Teraz wybuduje kolejny dedykowany pracą na gruzowisku.

W kolejnych latach poligon będzie rozbudowywany m.in. o zaplecze magazynowe, a szkolenia będą kontynuowane, zarówno dla zespołu poszukiwawczego jak i dla służb reagowania kryzysowego. Na rzecz zespołu trafi też samochód dowodzenia, który zwiększy wydajność, a w ostatnim module w 2026 będzie przystosowany do przewozu ratowników.

Po 2 latach PCPM rozpocznie szkolenia trenerskie wraz ze zgrywaniem zespołu. Dzięki temu Kenia zyska zarówno w pełni funkcjonalną grupę poszukiwawczo-ratowniczą, jak i instruktorów, którzy będą mogli w przyszłości szkolić kolejnych ratowników.

Etiopia

PCPM kontynuuje działania rozwojowe rozpoczęte w Etiopii w 2015 roku i rozszerzone w projekcie finansowanym przez program Polska pomoc w latach 2021-2023. Projekt będzie realizowany wspólnie z lokalną filią organizacji International Institute of Rural Reconstruction (IIRR). Wsparcie zapewni również Ministerstwo Zdrowia Etiopii, Centrum Szkoleniowe ALERT, Komisja ds. Zarządzania Ryzykiem Pożarów i Katastrof w Addis Abebie oraz samorządy dwóch regionów południowej Etiopii.

Pierwszy filar to straż pożarna, która nie jest obecnie gotowa stawić czoła zagrożeniom spowodowanym działalnością człowieka czy katastrofami naturalnymi. 

Dlatego PCPM, chce stworzyć system, który zostanie na długo po zakończeniu projektu. Polscy i kenijscy trenerzy PCPM poprowadzą szkolenia instruktorskie dla wyróżniających się funkcjonariuszy straży pożarnej z Addis Abeby. W kolejnych latach ci właśnie instruktorzy wykorzystają zdobyte umiejętności i doświadczenie, w poszerzaniu wiedzy i budowaniu systemowego podejścia w regionie Sidama i regionie Etiopii Południowej.

W stolicy Etiopii PCPM doposaży centrum szkoleniowe straży pożarnej, które obecnie szkoli służby reagowania kryzysowego z całego kraju. Dodatkowo wymieniony zostanie stary sprzęt jak i środki ochrony osobistej, uzupełniając braki i korzystając z rozwoju technologii. 

Drugi filar to Medycyna Ratunkowa, która pełni istotną rolę w systemie służb ratowniczych Etiopii. W ciągu trzech lat polscy eksperci przeszkolą ponad 200 osób pracujących w karetkach. Wsparcie obejmie także doposażenie karetek, które z powodu ograniczonych zasobów finansowych nie mają nawet podstawowego wyposażenia. Największe braki dotyczą aparatury tlenowej, kompaktowych noszy do ambulansu oraz defibrylatorów. Ponadto przekazane zostaną standardowe zestawy pierwszej pomocy.

W ramach ostatniego filaru PCPM w odpowiedzi na prośby lokalnych samorządów zorganizuje szkolenia dla służb weterynaryjnych. Przeszkoleni pracownicy dostaną sprzęt i leki przeznaczone do szczepienia bydła. W wyniku czego społeczność lokalna w regionie doliny rzeki Omo będzie mogła odbudować swoje gospodarstwa, które ucierpiały z powodu nawracających klęsk żywiołowych.

Ukraina

Na terenach wiejskich w obwodzie chersońskim, charkowskim, połtawskim oraz w Chersoniu, PCPM wyremontuje ambulatoria, które uległy uszkodzeniom. 10 w obwodach charkowskim i chersońskim, a w ramach drugiego modułu planowane są analogiczne prace i remonty 5 obiektów w obwodzie połtawskim, będącym względnie bezpiecznym miejscem dla ludzi uciekających przed działaniami zbrojnymi. Dodatkowo planowane jest dalsze wsparcie 15 wyremontowanych w obu modułach placówek poprzez zakup wyposażenia (zarówno medycznego jak i ogólnego) zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem i skonsultowanego ze specjalistami.

Planowany jest także zakup wyposażenia ratowniczego oraz szkolenia kadry medycznej z użytkowania otrzymanego sprzętu i z zakresu medycyny ratunkowej, do której dostęp na terenach wiejskich jest utrudniony.

W ramach tego samego projektu PCPM kontynuować będzie pomoc humanitarną w obw. chersońskim i charkowskim polegające na dystrybucji wyspecjalizowanych artykułów higienicznych (pieluchomajtki, kremy do odleżyn itp.) oraz specjalnych paczek żywnościowych do osób z ograniczoną mobilnością we wsiach terenów przyfrontowych z ograniczonym dostępem do sklepów.