1 milion złotych dzięki POP Fund na pomoc po powodzi dla strażaków i organizacji pozarządowych

Sprzęt strażacki, w miejsce tego zniszczonego podczas walki z wielką wodą, specjalistyczna odzież ochronna, pomoc dla organizacji z terenów dotkniętych powodzią. Milion złotych, w ramach specjalnej edycji konkursu grantowego POP Fund trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) i organizacji pozarządowych na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i województwie lubuskim.

Sektor prywatny w pomocy humanitarnej

POP Fund, czyli Fundusz Polskich Organizacji Pozarządowych, powstał żeby wspierać osoby z Ukrainy w Polsce. Inicjatorem POP Fund jest Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Fundusz to nowy sposób odpowiedzi na kryzysy humanitarne. Angażuje środki sektora prywatnego, by następnie konkursach dotacyjnych wyłonić najlepsze projekty pomocowe. 

W pierwszych trzech edycjach wyłoniono projekty wspierające ukraińskie uchodźczynie i uchodźców w Polsce. Ze względu na skalę wrześniowej powodzi na południu Polski, a także fakt, że wiele organizacji wspieranych w ramach POP Fund działa na terenach dotkniętych skutkami powodzi, PCPM ogłosiło specjalną edycję konkursu. Cel: wsparcie organizacji pomagających w regionach objętych stanem klęski żywiołowej.

Do konkursu wpłynęło 99 wniosków, a dofinansowanie przyznano 24 projektom. Większość, bo aż 14 ze zwycięskich projektów, dotyczy wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Pomoc w głównej mierze zostanie przeznaczona na zakup sprzętu, w miejsce tego zniszczonego podczas akcji ratunkowych, ale też specjalistycznej odzieży ochronnej.

Pomoc strażaków i pomoc strażakom

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, zajmuje się głównie pomocą zagraniczną. W Polsce wspiera osoby z Ukrainy. Jednak ze względu na skalę wrześniowego kataklizmu na południu Polski, PCPM zaangażowało się w pomoc. 

– W przypadku nowych kryzysów i wyzwań koncentrujemy się na obszarach, gdzie mamy „wartość dodaną” – mówi dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, pomysłodawca POP Fund – Od lat współpracujemy ze strażakami zawodowymi i ochotnikami, korzystając z ich doświadczenia, a takze instruktorami podczas szkolenia straży pożarnych w Afryce, Bliskim Wschodzie i w Ukrainie. Poczuliśmy, że naszym obowiązkiem jest wesprzeć OSP zmagające się z powodzią, uzupełnić natychmiast ich braki sprzętowe i wspomóc w odbudowie, także ich siedzib – dodaje dr Wilk.

Rozwój służb ratowniczych, w tym straży pożarnej, to jedna ze specjalności PCPM w krajach Afryki Wschodniej. Fundacja od dekady profesjonalizuje straż pożarną w Kenii. Szkoli także  strażaków i medyków ze straży pożarnej w Etiopii. Szkolenia strażackie polscy instruktorzy prowadzili także w Libanie. To wsparcie było i jest możliwe dzięki programowi Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a w wymiarze praktycznym – dzięki polskim instruktorom. Strażacy z Polski oproacowują plany szkoleń, systemy egzaminacyjne, dzielą się doświadczeniem i szkolą na miejscu. Instruktorzy z Polski szkolą też strażaków w Winnicy w Ukrainie. Wspólnie ze strażakami dostarczaliśmy też sprzęt do jednostek na Zaporożu, gdzie codziennie potrzebna jest pomoc.

Wielu strażaków na co dzień zaangażowanych w projekty pomocowe PCPM włączyło się w pomoc po powodzi w na południu Polski. Rozwozili sprzęt zakupiony dzięki wpłatom Polaków do OSP na zalanych terenach. Tym samym na własne oczy zobaczyli skalę tragedii. Stąd ostatecznie decyzja, żeby 4. edycja POP Fund dotyczyła wsparcia na południu Polski.

Głównym darczyńcą specjalnej edycji POP Fund jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Konkurs wsparli również Orbis S.A., której właścicielem jest AccorInvest, firma Globalworth i META. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, przekazała także własne środki statutowe na realizację tej edycji konkursu.