Cele Zrównoważonego Rozwoju – czym są i dlaczego są ważne

Plan dla całego świata w liczbach, opisach i zadaniach do wykonania. Cel: wyeliminować największe globalne problemy, od głodu do niesprawnych instytucji. Na mocy podpisów pod dokumentem włączyły się wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale też inne organizacje międzynarodowe, regiony, fundacje, firmy, fundacje w końcu pojedyncze osoby.

Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) zostały przyjęte na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Nowym Jorku w 2015 r. w dokumencie “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”. 

Cele Zrównoważonego Rozwoju

169 działań w 5. obszarach

Agenda zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki, biznesu i pojedyncze osoby. Działania dotyczą 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP : people, planet, prosperity, peace, partnership).

Globalnie chodzi o redukcję ubóstwa na wszystkich poziomach i we wszystkich postaciach, co oznacza eliminację głodu, zapewnienia dostępu do żywności, czystej wody, edukacji. Realizacja Celów ma wyrównywać szanse, redukować nierówności, wspierać prawa człowieka, pokój i stabilność na świecie, ochronę środowiska naturalnego, łagodzić zmiany klimatyczne i ich skutki, zapewnić dostępu do zrównoważonych źródeł energii. 

Jeden plan

Nakreślenie globalnego planu dla całego świata, zaakceptowanego przez głowy państw pozwala lepiej realizować i monitorować postęp prac. Ważne jest przełożenie dokumentu na poszczególne działania realizowane na poziomie krajowym, regionalnym, lokalnym i uświadomienie ich znaczenia pojedynczym osobom. W Polsce realizację założeń agendy monitoruje Ministerstwo Rozwoju. Z kolei w wymiarze międzynarodowym wysiłki krajów rozwijających się na rzecz wypełniania Agendy 2030 wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w ramach działań Polskiej pomocy.

Cele Zrównoważonego Rozwoju to kontynuacja Celów Milenijnych ustanowionych w  2012 r. w Rio de Janeiro.