Diabetolożka i radiolog z PCPM dla pacjentów w Libanie
Wiele osób chorujących na cukrzycę zwyczajnie nie stać na wizytę u lekarza, a co dopiero zakup insuliny i pasków do glukometru. Polska lekarka, dr Jeznach- Steinhagen przywiozła więc zapas glukometrów, pasków i insuliny – i od poniedziałku bada pacjentów we wspieranej przez Fundację PCPM klinice w Bire na północy Libanu. Pacjenci mają wykonywany pomiar hemoglobiny glikowanej (która pokazuje jak była prowadzona cukrzyca w ciagu ostatnich 3 miesięcy) oraz glikemii. Pacjencji są badani w kierunku polineuropatii cukrzycowej.
Po badaniu u dr Jeznach pacjenci trafiają do radiologa dr Krystiana Truszkiewicza, gdzie wykonywane są badania USG jamy brzusznej, tarczycy, USG Doppler żył kończyn dolnych. Wszystko po to, by zatroszczyć się o zdrowie Syryjczyków i Syryjek, potrzebujących fachowej diagnozy.
Oprócz badań, diagnoz i spotkań z pacjentami, jest także miejsce na poszerzenie wiedzy. Lekarze zatrudnieni na stałe w klinice przechodzą szkolenie z obsługi nowo zakupionego aparatu do USG – by mogli w pełni przejąć opiekę nad pacjentami z Bire.
Fundacja PCPM zapewnia stałą pomoc medyczną uchodźcom syryjskim w Libanie. Do dyspozycji pacjentów jest lekarz internista i pielęgniarka, którzy od poniedziałku do piątku jeżdżą – dzięki mobilnej klinice – do konkretnych miejscowości na terenie dystryktu Akkar (północny Liban). Zapewniamy pacjentom także konieczne do dalszego leczenia leki, szczególnie w przypadku chorób dzieci. Rozszerzamy zakres opieki prenatalnej i opieki nad kobietami w ciąży. Kładziemy również nacisk na edukację zdrowotną z zakresu kontroli urodzeń. Cały czas w Libanie działa także nasza klinika stacjonarna. Z medycznej pomocy każdego dnia korzysta od 50 do 60 osób. Większość pacjentów to dzieci.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku