PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Dziękujemy za udział w rekrutacji!

W dniach 2-4 października 2015 r. odbył się drugi etap rekrutacji do Zespołu Ratunkowego PCPM. Z niemal 170 zgłoszeń, do części merytorycznej i praktycznej zakwalifikowały się 32 osoby. Rekrutacja rozpoczęła się w piątek (2.10) o godzinie 22:00 ogólnymi testami sprawnościowymi i testami kompetencji.

 

Po całonocnej weryfikacji wiedzy merytorycznej, o 6:30 rano sześć grup z mapami w ręku wyruszyło w teren, by zrealizować zadania ratownicze. Rekruci sprawdzali swoje umiejetności i wytrzymałość w czterech punktach medycznych, dwóch punktach linowych i jednym punkcie wodnym. Ratowali rannych, brodzili w zimnej wodzie, zjeżdzali na linach ze skałek, po poszkodowanych schodzili do jaskini. Musieli wykazać się nie tylko znajomością czytania mapy czy naprowadzaniem helikoptera na miejsce zdarzenia, ale również współdziałania w grupie.

rekrutacja_1Najtrudniejszym sprawdzianem był szereg działań ratowniczych we wiosce, którą nawiedziło trzęsienie ziemi. Kandydaci musieli przygotować się na przetrwanie nocy w górach z rannymi, zabepieczyć schronienie i wezwać helikopter, dopłynąć z jednym rannym do pontonu, po innego zjechać po linach, zaopatrzeć ofiarę pogryzioną przez egzotycznego weża. Ulubionym elementem rekrutacji stały się nosze, z którymi kandydaci nie mogli się rozstawać.

rekrutacja_2Po powrocie do bazy, na rekrutów czekał ostatni test językowy.

Gratulujemy wszystkim, którzy dotrwali do końca. Najlepsi zostaną nowymi członkami Zespołu Ratunkowego PCPM.

rekrutacja_3Organizacja rekrutacji nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony Firmy LUBAWA (wypożyczenie profesjonalnych namiotów), Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych (przygotowanie punktów medycznych), Oddziału WOPR z Nysy (udostępnienie sprzętu wodnego). Podziękowania za zaangażowanie w rekrutację należą się również Harcerskiemu Klubowi Ratowniczemu „Wadowice“, Harcerskiej Grupie Ratowniczej „Krak“, Inspektoratowi Ratowniczemu ZHP Chorągwi Krakowskiej, Polskiej Radzie Resuscytacji i wielu innym.