Przeciwdziałanie bezdomności. Global Innovation Challenge 2024 Fundacji Citi

Citi Foundation wybrało Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej do programu przeciwdziałania bezdomności. Fundacja PCPM otrzyma 500 000 dolarów na działania oraz dostęp do globalnej sieci edukacyjnej.

Brak bezpieczeństwa mieszkaniowego wpływa na społeczności na całym świecie, a ONZ szacuje, że 1,6 miliarda ludzi na całym świecie nie ma odpowiednich warunków mieszkaniowych i podstawowych usług.

Duże wyzwanie

W Polsce problem bezdomności dotyczy około 31 tysięcy osób. Wojna w Ukrainie znacząco pogłębiła ten problem, szczególnie wśród uchodźców, którzy często stają w obliczu dodatkowych trudności. Bariera językowa i brak znajomości systemu wsparcia w Polsce utrudniają im dostęp do pomocy. Szczególnie narażone są samotne matki z dziećmi, osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami. Bezdomność wśród uchodźców to złożone wyzwanie, które wymaga kompleksowych rozwiązań, takich jak zapewnienie tymczasowego schronienia, dostępu do opieki zdrowotnej, wsparcia psychologicznego i pomocy w integracji społecznej.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że jako jedna z 50 organizacji na świecie zostaliśmy laureatami Citi Global Innovation Challenge. Dzięki temu grantowi będziemy mogli zapewnić kompleksowe wsparcie nowo przybywającym uchodźcom z Ukrainy, którzy są zagrożeni bezdomnością. Obejmuje ona doradztwo, pracę streetworkerów oraz dostęp do niezbędnej opieki medycznej i psychologicznej 

doktor Wojtek Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Działania Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej są skupione na przeciwdziałaniu bezdomności wśród uchodźców z Ukrainy po przyjeździe do Polski.

– Od czasu uruchomienia inauguracyjnego konkursu Global Innovation Challenge w 2023 roku, obserwujemy, w jaki sposób rozwiązania oparte na lokalnych społecznościach zwiększają skuteczność działań  – powiedziała Brandee McHale, Prezes Citi Foundation i szefowa Citi Community Investing & Development. – Nazywamy to wsparcie grantowe »katalitycznym« ze względu na efekt mnożnikowy, jaki może mieć dla społeczności o niskich dochodach. Każda organizacja społeczna nie tylko będzie miała bezpośredni wpływ na życie ludzi znajdujących się obecnie w kryzysie, ale także stworzy modele, które w przyszłości będzie można powielić w innych społecznościach na całym świecie.

– Potrzebujemy skutecznych programów, które pomogą rozwiązać problem bezdomności. Liczba osób, które mogą stracić dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa w wyniku klęsk żywiołowych, migracji i wielu innych czynników dramatycznie rośnie – mówi Elżbieta Czetwertyńska, Citi Country Officer w Polsce. – Dlatego tak ważne jest dla mnie, że wśród laureatów drugiej edycji Global Innovation Challenge znalazła się organizacja humanitarna z Polski. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej otrzyma znaczące wsparcie finansowe na dwuletni program przeciwdziałania bezdomności wśród uchodźców.

Wymiana doświadczeń

Programy finansowane z grantów będą wdrażane w ciągu najbliższych dwóch lat, a beneficjenci będą mieli dostęp do społeczności edukacyjnej wspieranej przez IDEO.org, organizację non-profit zajmującą się projektowaniem produktów i usług w sektorze wpływu społecznego. Dzięki społeczności edukacyjnej wybrane organizacje społeczne będą mogły podzielić się zdobytymi doświadczeniami i najlepszymi praktykami.