Jedyne takie miejsce dla uchodźców [WIDEO]

Codziennie nawet tysiąc osób przechodzi przez tranzytowe centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. W ośrodku prowadzonym przez fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) ukraińscy uchodźcy mogą odpocząć, dostać ciepły posiłek, kartę SIM, bilety kolejowe i lotnicze, a nawet znaleźć mieszkanie.

Całodobowy obiekt działa od 25 marca, jest zarządzany przez PCPM we współpracy z Norweską Radą ds. Uchodźców (Norwegian Refugee Council – NRC) i m. st. Warszawa. Uciekający przed rosyjską inwazją często przybywają na miejsce jedynie z walizką, czy dwiema plastikowymi torbami. Ośrodek pomocowy miał łączną powierzchnię 6 tys. metrów kw.

Jedyne takie miejsce dla uchodźców. Zobaczcie sami

Kluczowy obiekt na mapie Warszawy

„W pierwszych tygodniach potrafiło przyjechać kilka tysięcy ludzi w jednym pociągu. To znaczy, że w pociągu byli +jak sardynki+. Nie wchodziły do pociągu ani wózki dziecięce, ani inwalidzkie. Decyzja na Ukrainie była taka: +zostawiasz wózek i wsiadasz albo nie wsiadasz w ogóle+” – opisywał kierujący Centrum Tranzytowym PCPM Przemysław Rembielak. Od początku działania Centrum Tranzytowego PCPM przy dworcu Wschodnim w Warszawie, każdego dnia z jego usług korzysta pomiędzy 800 a 1000 osób. Teraz ta liczba jest znacznie mniejsza, lecz centrum nadal pozostaje obiektem kluczowym na mapie stolicy, gdzie każdy uchodźca dostaje niezbędna pomoc. Z danych Urzędu Miasta st. Warszawy wynika, że od początku jego działalności, do 25 lipca z pomocy skorzystało tam już ponad 30 tys. osób.

Jak opisuje zarządzający obiektem, „ma on pełnić funkcję wspomagającą dla dworca kolejowego, ponieważ na hali dworca nie ma miejsca na świadczenie pomocy uchodźcom, który przyjeżdżają na perony. W związku z tym, w ludzki sposób obsługuje się cały ruch tranzytowy z Ukrainy na teren Polski wynikający z wojny w Ukrainie”.

Dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami

Istotnym aspektem Centrum Tranzytowego jest to, że jest ono dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Ja jego terenie całodobowo pracują wolontariusze, którzy służą pomocą m.in.  ludziom poruszającym się z pomocą wózków inwalidzkich. „Mam trzynastoletnią córkę z niepełnosprawnością. Przyjechałyśmy do tego Centrum i od razu wolontariusze nam pomogli z rzeczami. Wszyscy są bardzo mili. Zapytano nas, czego potrzebujemy, czy chcemy jeść, czy potrzebujemy jakieś rzeczy. Jest tutaj bardzo przyjazna atmosfera, dlatego jestem wdzięczna, że tu trafiłam. Teraz możemy się trochę uspokoić i odpocząć” – relacjonowała uchodźczyni z Zaporoża Irina.

Profesjonalna pomoc medyczna

Na miejscu działa ponadto punkt Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, gdzie każdy potrzebujący może otrzymać profesjonalną pomoc. „ […] w punkcie jest za równo pomoc doraźna, pomoc długoterminowa, czyli staramy się dać zaopatrzenie w leki. Jeśli zdarzy się, że osoba w biegu nie zabrała tych leków lub potrzebuje diagnostyki, to nasz zespół jest w stanie ją zapewnić” – mówiła lekarka Karolina Skórska z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Pracujący na miejscu ratownicy mają do czynienia z najróżniejszymi przypadkami wśród potrzebujących. „Zespół ratunkowy PCPM świadczy pomoc medyczną od przyklejenia plasterka, po ciężkie przypadki schizofrenii, zaburzeń psychicznych, odwodnienia dwu-, trzyletnich dzieci, ran postrzałowych czy ran od odłamków kul – te wszystkie elementy się u nas pojawiły” – wskazywał Przemysław Rembielak. „Na miejscu zdarzały się zarówno osoby ranne, jak i z pilnymi przypadłościami kardiologicznymi, wówczas również było możliwe udzielanie pomocy” – dodała Karolina.

Miejsce jedyne w swoim rodzaju

Zarządzający punktem tranzytowym przy stołecznym dworcu Wschodnim zapewnia, że Centrum jest miejscem wybitnym i unikalnym. „To nie jest moje zdanie, tylko to jest opinia tych, którzy przyjechali do nas w pierwszych tygodniach wojny, a potem po miesiącu czy po dwóch, znowu do nas zawitali – bo wracali” – podkreślił pod koniec rozmowy kierownik Centrum Tranzytowego w. Warszawie.

Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

Twoje dane:
* Pole wymagane

Bieżące informacje dotyczące działalności Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)