Klinika w Sudanie Południowym znów działa!

Dzięki zebranym środkom (3,5 tysiąca złotych) Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej mogło współfinansować odbudowę zniszczeń jedynej placówki w stanie Aweil East, zamieszkiwanej przez 530 tysięcy osób, dbającej o zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców Sudanu Południowego.

W tym najmłodszym państwie świata, który od dekad zmaga się z doświadczeniami wojennymi, na 39 tysięcy pacjentek przypada tylko jedna położna. Odsetek umieralności dzieci poniżej piątego roku życia jest bardzo wysoki. Przyczynia się do tego brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, a także wiedzy dorosłych na temat prawidłowego żywienia, higieny i podstawowych chorób dziecięcych.

Ośrodek w Gordhim przyjął w ubiegłym roku ponad 8 tysięcy pacjentów. W tym czasie udało się przeprowadzić m.in. 300 badań prenatalnych oraz zapewnić konsultacje medyczne dla 2500 dzieci.

Skala kryzysu spowodowała, że do kliniki zaczęli trafiać także dorośli. Bo sytuacja w Sudanie Południowym jest naprawdę krytyczna: upadek krajowej gospodarki, trauma wojenna, głód i niedożywienie ponad 7 milionów ludzi. To skutki trwającej od lat wojny, która doprowadziła do humanitarnej katastrofy.

PCPM wsparło rodziny dotknięte katastrofalnym głodem w Sudanie Południowym nie tylko poprzez Centrum Dożywiania w Gordhim, ale też program wirtualnych adopcji. Fundacja pomagała również uchodźcom uciekającym przed wojną i klęską głodu do sąsiedniej Ugandy. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej to  także jedyna polska organizacja, która wysyła pomoc żywnościową do Sudanu Południowego. W marcu tego roku wysyłaliśmy do Sudanu Południowego 10 ton specjalistycznej żywności, w tym wysokoenergetyczne ciastka oraz bogatą w witaminy i białko mieszankę zbóż, pozwalające na uratowanie od śmierci głodowej najmłodszego pokolenia Południowych Sudańczyków.

Jeśli chcesz pomóc nam pomagać, wejdź na tupomagamy.pl