Mała pomoc znaczy dla nich wiele i pozwala Irakijczykom wracać do domów

W ramach projektu MASAR Fundacja PCPM naprawiła sieć kanalizacyjną w chrześcijańskiej miejscowości Batnaya. Infrastruktura była doszczętnie zniszczona podczas wojny z tzw. Państwem Islamskim (ISIS, Daesh). Inwestycja o wartości 200 tys. USD zapewni usługi kanalizacyjne około 200 rodzinom które już wróciły do tej miejscowości, a w dalszej perspektywie przyczyni się do dalszych powrotów.

To nie jedyna działalność w Iraku, którą realizuje Fundacja PCPM dzięki środkom unijnym

W północnym Iraku PCPM realizuje projekt wsparcia władz samorządowych w gminach goszczących znaczą liczbę uchodźców syryjskich i uchodźców wewnętrznych, finansowany przez Fundusz Unii Europejskiej dla Bliskiego Wschodu MADAD w kwocie 12 mln zł na lata 2018-22. Skupia się ona na zagospodarowaniu przestrzennym, poprawie dostępności i jakości usług dla ludności oraz tworzeniu miejsc pracy. Działania Fundacji PCPM obejmują powiaty położone zarówno na obszarze Kurdystanu Irackiego, jak i w federalnej części Iraku. Główne działania prowadzone są w jednym z największych ośrodków zamieszkałych przez Jazydów (Jezydów) – powiecie Sheikhan w prowincji Dohuk – oraz miastach chrześcijańskich na północ od Mosulu, w tym Tell Kaif, Teleskuf i właśnie Batnaya, gdzie w ramach realizowanego projektu naprawiona została sieć kanalizacyjna.

Dzięki funduszom UE wspieramy samorządy m.in. inwestycjami z zakresu infrastruktury wodnej, rozwijania zdolności efektywnego zarządzania jednostkami terytorialnymi i planowania przestrzennego oraz pobudzania lokalnego rozwoju gospodarczego (np. poprzez przyciąganie inwestycji zewnętrznych, pobudzanie małej przedsiębiorczości czy tworzenie miejsc pracy), przez co mamy też doskonałe zrozumienie motywów, popychających ludność iracką do migracji m.in. przez Białoruś.

Niestety, misji PCPM w Iraku grozi zamknięcie o ile nie uda nam się pozyskać innych środków do działań w tym kraju poza kończący się w grudniu 2022 roku projekt UE.