Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM poprowadzi nowo otwarte Medyczne Centrum Tranzytowe przy lotnisku w Rzeszowie
Bieżące informacje dotyczące pomocy niesionej przez Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina
Obiekt został otwarty w obecności ministrów zdrowia Polski i Ukrainy – Adama Niedzielskiego i Wiktora Laszko, komisarza ds. zarządzania kryzysowego Komisji Europejskiej (KE) Janeza Lenarcica, wojewody podkarpackiego Ewy Leniart oraz prezesa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) Wojciecha Wilka.
“Cieszę się, że PCPM zostało wybrane przez Komisję Europejską, Światową Organizację Zdrowia i ministerstwa zdrowia Polski i Ukrainy jako partner do prowadzenia medycznego centrum tranzytowego. Naszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki chorym, którzy udają się z lotniska w Rzeszowie na leczenie w krajach Unii Europejskiej. W medycznym centrum tranzytowym mamy przygotowane 20 łóżek dla chorych oraz dodatkowe miejsca dla członków ich rodzin. Samoloty ewakuacji medycznej mogą przebywać na płycie lotniska w Rzeszowie tylko około godziny, przez co konieczne jest zebranie wszystkich chorych w jednym miejscu, aby załadunek pasażerów mógł odbyć się sprawnie i szybko” – mówił w dniu otwarcia prezes Fundacji PCPM.
Przebywający w MCT chorzy z Ukrainy będą dwa razy w tygodniu zabierani samolotem z lotniska w Rzeszowie na leczenie do innych państw w Europie. Pacjenci leczeni są nie tylko w państwach UE, lecz także poza nią, m.in. w Norwegii, dokąd, jak podkreślił na konferencji Niedzielski, trafiła dotychczas największa liczba ukraińskich pacjentów.
“(Dzięki wcześniejszej współpracy) już niemal 1200 pacjentów (z Ukrainy) trafiło na leczenie do państw na zachodzie Europy i każdego dnia kolejnych będzie przybywać. (…) by kontynuować tę pomoc potrzebowaliśmy takiego centrum, gdzie pacjenci mogliby oczekiwać na samoloty do ewakuacji medycznych” – stwierdził unijny komisarz. “(Ten obiekt) to idealny przykład europejskiej solidarności z Ukrainą. Zapewniam, że możecie liczyć na tę solidarność tak długo, jak będzie ona potrzebna” – dodał, zwracając się do ministra zdrowia Ukrainy.
W obiekcie składającym się z dwóch hal czeka 20 łóżek dla pacjentów wyjeżdżających z Ukrainy na leczenie w UE oraz 30 miejsc dla członków ich rodzin. Ponadto znajduje się tam drugie 20 łóżek dla chorych i 20 miejsc dla członków rodzin dla pacjentów wracających na Ukrainę po leczeniu na terytorium Wspólnoty. Całość ewakuacji medycznych prowadzona będzie w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej – platformy współdziałania państw na rzecz przygotowania, zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka. Poza 27 państwami UE, w systemie funkcjonuje także Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia oraz Turcja.
Hub Medyczny w Jasionce koło Rzeszowa finansowany jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Hub zapewnia bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrainy przed odlotem na leczenie do szpitala w innym kraju europejskim I stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską.
Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej, Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub Jasionka pod Rzeszowem będzie początkowo działać przez 6 miesięcy – do lutego 2023 roku
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym i jedynym w Polsce i tej części Europy zespołem medycznym tego typu, certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT. Jest to jeden z siedmiu takich zespołów na świecie działających przy organizacjach pozarządowcyh (NGOs).
Hub Medyczny w Jasionce koło Rzeszowa finansowany jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Hub zapewnia bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrainy przed odlotem na leczenie do szpitala w innym kraju europejskim I stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską.