Miesiąc bez głodu dla Etiopii

8,5 mln Etiopczyków już cierpi z powodu głodu

Przez pandemię dzieci z najbiedniejszych rodzin straciły nie tylko możliwość rozwoju i nauki, lecz także gwarancję na jedyny pewny posiłek w ciągu dnia. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podaje, że regiony, w których większość osób zatrudnia się nieformalnie lub dorywczo są najbardziej narażone na długotrwały głód. Do takich należy region Amhara, gdzie mieści się szkoła podstawowa Selam Chora. 

-Tu uczą się dzieci z najbiedniejszych rodzin. Rodzice utrzymują się z dorywczych lub z  sezonowych prac – powiedział nam Girma Mamo, dyrektor szkoły, podczas wizyty rozpoznawczej w grudniu. 

Takie rodziny znalazły się w potrzasku. Z jednej strony występuje ryzyko zakażenia, z drugiej brak możliwości zarobku. Utrudniony jest dostęp do produktów spożywczych. Etiopię nawiedziła największa od 25 lat plaga szarańczy. Według FAO rój owadów o powierzchni 1km2 jest w stanie zjeść w ciągu 1 dnia tyle samo pożywienia, co 35 tys. ludzi. Obecnie już 8,5 mln Etiopczyków  cierpi z powodu głodu (IPC). Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podaje, że globalna solidarność jest konieczna, by uniknąć śmierci z powodu głodu w Afryce.

Głód dotyka już 72 000 ludzi w stanie Amhara. Czerwiec będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy

Szarańcza stanowi zagrożenie, ponieważ zjada to, czym żywią się ludzie: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, rośliny zbożowe, zebrane ziarno, a także liście drzew i krzewów. Roje owadów rozprzestrzeniają się bardzo szybko, są w stanie pokonać nawet 150 km dziennie. Prognozy IPC do września 2020 r. zakładają wzrost niemalże o połowę liczby ludności dotkniętej głodem.

Według oceny przeprowadzonej wspólnie przez rząd Etiopii, FAO, Techniczną Grupę Roboczą IPC i Klaster Żywnościowy (dostawcy, firmy i agencje w regionie) inwazja szarańczy pustynnej wpłynęła już życie około miliona ludzi w Etiopii, w tym 72 000 żyjących w regionie Amhara. Warunki pogodowe będą dalej umożliwiły rozmnażanie i rozprzestrzeniania się szarańczy. Kraje Rogu Afryki, do których należy Etiopia jeszcze przed pandemią i inwazją szarańczy zmagały się z niedożywieniem. Dlatego konieczne jest natychmiastowe działanie. 

Przewidywane rozprzestrzenianie się plagi szarańczy w Etiopii (tzw. druga fala) miało miejsce w maju i będzie trwało nadal, w czerwcu. Roje mają przemieszczać się dalej na północ i zachód kraju w takim tempie, że do sąsiedniego Sudanu dotrą do końca czerwca. Druga fala ma być znacznie większa i może przynieść poważniejsze zniszczenia.  Dlatego konieczne jest natychmiastowe działanie. 

Niedożywienie jest przyczyną śmierci prawie połowy (45%) dzieci poniżej piątego roku życia

 WHO ostrzega o prawdopodobieństwie przedłużenia się epidemii w Afryce. To według prognoz pogłębi długotrwały głód, niedożywienie i podatności na choroby – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres. Walka z głodem znalazła się na 2. miejscu wśród 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, zatwierdzonych rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2015 r. Niedożywienie jest przyczyną śmierci prawie połowy (45%) dzieci poniżej piątego roku życia. Co roku z tego powodu umiera około 3 mln dzieci. 66 milionów uczniów szkół podstawowych w krajach rozwijających się cierpi głód, z czego 23 miliony – w Afryce.

Z PCPM można zapewnić #miesiąc bez głodu. Im więcej Darczyńców, tym więcej miesięcy. Wsparcie możesz zapenić na pcpm.org.pl/etiopia

Etiopia - dwa tygodnie wsparcia dla rodziny

Etiopia - miesiąc wsparcia dla rodziny

Etiopia - dwa miesiące wsparcia dla rodziny

Twoje dane:
* Pole wymagane

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Wizyta i badanie terenowe sfinansowane zostało dzięki środkom z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.