PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Misja PCPM w Tadżykistanie

Zespół ponad dwudziestu specjalistów Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM już trzeci tydzień uczestniczy w misji w Tadżykistanie. Ratownicy i lekarze mierzą się z COVID-19 w całym kraju, niezależnie od warunków. Pracowali dotąd w szpitalach w stolicy kraju, w Kotlinie Fergańskiej, górach Pamir, m.in. w szpitalu w Chorog, gdzie brakuje leków a stanowiska z dostępem do tlenu są mocno ograniczone. Są jedynym międzynarodowym zespołem medycznym, który tam dotarł z pomocą. 

 

  • Od prawie trzech tygodni trwa misja PCPM w Tadżykistanie
  • Ratownicy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM dzielą się wiedzą z zakresu leczenia chorych na COVID-19, niosą też konkretną pomoc w szpitalach
  • Wsparcie objęło cały kraj, od stolicy po gorącą Kotlinę Fergańską i wysokie góry Pamiru 

Ratownicy, pielęgniarze, lekarze, specjaliści chorób zakaźnych, specjaliści do spraw pomocy humanitarnej – należący do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM rozpoczęli misję 6 czerwca. Zabrali ze sobą ze sobą wyposażenie o łącznej wadze 1 tony, pozwalające na skuteczną pomoc niezależnie od warunków. Od blisko trzech tygodni niosą medyczną pomoc w całym Tadżykistanie, m.in. w szpitalu w Chorog, gdzie brakuje leków a stanowiska z dostępem do tlenu są mocno ograniczone, a m.in. w górach Pamiru na wysokości  3650 m n.p.m. Są jedynym międzynarodowym zespołem, który dotarł tu z pomocą. 

Światowa Organizacja Zdrowia w drugiej połowie maja przekazała międzynarodowym zespołom medycznym, których na całym świecie jest 29, prośbę Ministerstwa Zdrowia Tadżykistanu o wsparcie systemu ochrony zdrowia, przez kilka zagranicznych zespołów medycznych. Jednym z nich jest ten, prowadzony przez Fundację PCPM.  Kluczowym zadaniem postawionym zespołom było wsparcie szpitali, przede wszystkim poprzez szkolenia, aby mogły spełniać standardy WHO w zakresie leczenia chorych i zapobiegania zakażeniom w szpitalach, które są niebezpieczne zarówno dla  personelu medycznego i pacjentów.

Zespół, po przylocie w niedzielę rano i odprawie w Ministerstwie Zdrowia, podzielił się na dwie grupy. Jedna rozpoczęła pracę w stolicy kraju, Duszanbe. Druga jego część udała się w wysokie góry Pamiru, do regionu Górskiego Badachszanu, gdzie w porównaniu do innych części Tadżykistanu jest odnotowywane duża liczba zachorowań.

-Jedzie się tam dwa dni samochodem po wąskiej, górskiej drodze. Są tam bardzo trudne warunki terenowe oraz problemy z wyposażeniem – tłumaczył dr Wilk. – Jest to pomoc nie tylko ekspercka, ale też i humanitarna. Chodzi o dotarcie z wiedzą, pomocą i solidarnością do miejsc, które są trudno dostępne gdzie sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo trudna – podsumowuje.

Tym bardziej, że w niektórych tadżyckich szpitalach bardzo duży odsetek lekarzy i personelu medycznego zachorował na COVID-19.

W wielu krajach system ochrony zdrowia jest przeciążony koronawirusem i w wielu sytuacjach nie jest w stanie sobie poradzić z liczbą chorych. Takich krajów jak Tadżykistan, które poprosiły o wsparcie, jest ponad 70. Są to kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji. W ciągu ostatnich dni WHO przekazało grupie zespołów medycznych prośbę o wsparcie w zakresie walki z COVID-19 z Kamerunu, Południowego Sudanu i z Armenii. Problem polega jednak na tym, że zespołów medycznych, które są w stanie odpowiedzieć na te apele i podjąć działanie jest obecnie bardzo mało. Jednym z nich jest Medyczny Zespół Ratunkowy prowadzony przez Fundację PCPM.

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wspiera medyków walczących o zdrowie i życie na całym świecie. Dzielimy się wiedzą i sprzętem. Członkowie Zespołu nieśli pomoc we Włoszech, w Kirgistanie, teraz są z misją WHO w Tadżykistanie. Wesprzyj nasze działania wpłacając darowiznę. Dziękujemy!