Misja PCPM w Tadżykistanie
- Od prawie trzech tygodni trwa misja PCPM w Tadżykistanie
- Ratownicy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM dzielą się wiedzą z zakresu leczenia chorych na COVID-19, niosą też konkretną pomoc w szpitalach
- Wsparcie objęło cały kraj, od stolicy po gorącą Kotlinę Fergańską i wysokie góry Pamiru
Ratownicy, pielęgniarze, lekarze, specjaliści chorób zakaźnych, specjaliści do spraw pomocy humanitarnej – należący do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM rozpoczęli misję 6 czerwca. Zabrali ze sobą ze sobą wyposażenie o łącznej wadze 1 tony, pozwalające na skuteczną pomoc niezależnie od warunków. Od blisko trzech tygodni niosą medyczną pomoc w całym Tadżykistanie, m.in. w szpitalu w Chorog, gdzie brakuje leków a stanowiska z dostępem do tlenu są mocno ograniczone, a m.in. w górach Pamiru na wysokości 3650 m n.p.m. Są jedynym międzynarodowym zespołem, który dotarł tu z pomocą.
Światowa Organizacja Zdrowia w drugiej połowie maja przekazała międzynarodowym zespołom medycznym, których na całym świecie jest 29, prośbę Ministerstwa Zdrowia Tadżykistanu o wsparcie systemu ochrony zdrowia, przez kilka zagranicznych zespołów medycznych. Jednym z nich jest ten, prowadzony przez Fundację PCPM. Kluczowym zadaniem postawionym zespołom było wsparcie szpitali, przede wszystkim poprzez szkolenia, aby mogły spełniać standardy WHO w zakresie leczenia chorych i zapobiegania zakażeniom w szpitalach, które są niebezpieczne zarówno dla personelu medycznego i pacjentów.
Medical team from and @WHO experts are en-route to as part of a large scale operation coordinated by WHO/Europe to enhance #COVID19 care in the country. #Coronavirus doesn’t respect borders. Solidarity between countries around the world is vital to fighting the pandemic. pic.twitter.com/WSDgjpnvI5
— WHO/Europe (@WHO_Europe) June 6, 2020
Zespół, po przylocie w niedzielę rano i odprawie w Ministerstwie Zdrowia, podzielił się na dwie grupy. Jedna rozpoczęła pracę w stolicy kraju, Duszanbe. Druga jego część udała się w wysokie góry Pamiru, do regionu Górskiego Badachszanu, gdzie w porównaniu do innych części Tadżykistanu jest odnotowywane duża liczba zachorowań.
-Jedzie się tam dwa dni samochodem po wąskiej, górskiej drodze. Są tam bardzo trudne warunki terenowe oraz problemy z wyposażeniem – tłumaczył dr Wilk. – Jest to pomoc nie tylko ekspercka, ale też i humanitarna. Chodzi o dotarcie z wiedzą, pomocą i solidarnością do miejsc, które są trudno dostępne gdzie sytuacja epidemiologiczna jest wyjątkowo trudna – podsumowuje.
Chorzy na #COVID19 mają zmiany widoczne dzięki badaniu USG. Pokazujemy to lekarzom w Górskim Badachszanie. Przyjmują nas z uwagą, ciekawością i otwartością. Ich praca, tak jak innych medyków stających przed nowymi wyzwaniami na całym świecie, jest szczególnie wymagająca. pic.twitter.com/oLsXmeREbi
— RatownicyPCPM (@RatownicyPCPM) June 16, 2020
Tym bardziej, że w niektórych tadżyckich szpitalach bardzo duży odsetek lekarzy i personelu medycznego zachorował na COVID-19.
Konsultujemy, szkolimy, badamy, doradzamy, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w prewencji i leczeniu #Covid_19, a nawet pomagamy w organizacji funkcjonowania szpitali w miejscach gdzie są ogniska #koronawirus w #Tadżykistan. #PolandEMT #RatownicyPCPM pic.twitter.com/rJBIi10zhB
— RatownicyPCPM (@RatownicyPCPM) June 23, 2020
W wielu krajach system ochrony zdrowia jest przeciążony koronawirusem i w wielu sytuacjach nie jest w stanie sobie poradzić z liczbą chorych. Takich krajów jak Tadżykistan, które poprosiły o wsparcie, jest ponad 70. Są to kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej, Azji. W ciągu ostatnich dni WHO przekazało grupie zespołów medycznych prośbę o wsparcie w zakresie walki z COVID-19 z Kamerunu, Południowego Sudanu i z Armenii. Problem polega jednak na tym, że zespołów medycznych, które są w stanie odpowiedzieć na te apele i podjąć działanie jest obecnie bardzo mało. Jednym z nich jest Medyczny Zespół Ratunkowy prowadzony przez Fundację PCPM.
Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku
Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wspiera medyków walczących o zdrowie i życie na całym świecie. Dzielimy się wiedzą i sprzętem. Członkowie Zespołu nieśli pomoc we Włoszech, w Kirgistanie, teraz są z misją WHO w Tadżykistanie. Wesprzyj nasze działania wpłacając darowiznę. Dziękujemy!