Największa misja w trudnych warunkach. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wraca do Polski

  • Po trzech tygodniach misji w Tadżykistanie ratownicy PCPM wracają do kraju
  • Nasi specjaliści dzielili się wiedzą i wsparciem w trudnych warunkach terenowych
  • Medyczny Zespół Ratunkowy to dziś jeden z najbardziej doświadczonych  w mierzeniu się z COVID-19 zespołów w Europie

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM stał się jednym z najbardziej doświadczonych zespołów medycznych w Europie pod kątem mierzenia się z COVID-19.

Jako jedna z 29. na świecie certyfikowanych przez  World Health Organization (WHO) (jedna z 7. przy NGO) grup szybkiego reagowania pomagamy pacjentom, gdy dochodzi do klęsk żywiołowych czy różnego rodzaju katastrof. Niektóre z tych zespołów, w tym również my, wspieramy teraz inne kraje w zakresie odpowiedzi na COVID-19. To nasza największa misja, trzecia w przeciągu ostatnich trzech miesięcy. Do tej pory wsparliśmy także włoski i kirgiski personel medyczny. 

Najważniejszym zadaniem zadaniem postawionym zespołom przez Światową Organizację Zdrowia było wsparcie szpitali, przede wszystkim poprzez szkolenia, aby mogły spełniać standardy WHO w zakresie leczenia chorych i zapobiegania zakażeniom w szpitalach, które są niebezpieczne zarówno dla  personelu medycznego i pacjentów.  

O trzytygodniowej misji @RatownicyPCPM w Tadżykistanie opowiada Kimiyo Alibekova, managerka szpitala Aga Khan w Chorogu w Górskim Badachszanie. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ma moc. A wszystko dla pacjentów. #COVID19 pic.twitter.com/kxQTPmSx9p

— Fundacja PCPM (@FundacjaPCPM) June 26, 2020

-Staraliśmy się wesprzeć tadżycki system ochrony zdrowia w najbardziej kompleksowy sposób jaki mogliśmy, z jednej strony skupiając się na poprawie sposobów leczenia osób chorych na COVID-19, dostarczyliśmy do Tadżykistanu dodatkowy sprzęt, który pomoże zwiększyć wachlarz możliwości leczenia pacjentów na COVID-19, ale także wsparcie lepszej organizacji szpitali, by ograniczyć zakażenia pomiędzy pacjentami, chorymi na  COVID-19 oraz od pacjentów do personelu medycznego – dodaje dr Wilk.

-Nie mam jakichkolwiek wątpliwości, że potrzeba wsparcia ze strony międzynarodowych zespołów medycznych, w tym zespołu polskiego będzie  konieczna  jeszcze przez kilka miesięcy,  tak, by kraje mogły być bardziej przygotowane na poradzenie sobie z kolejnymi etapami pandemii – zwraca uwagę dr Wilk. -Już otrzymujemy prośby, sugestie ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, żeby udać się do kolejnych krajów, które poprosiły o podobne wsparcie. Jesteśmy chętni i gotowi, żeby tam działać, ale na drodze stoi cała lista wyzwań operacyjnych, organizacyjnych, którym musimy podołać.

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wspiera medyków walczących o zdrowie i życie na całym świecie. Dzielimy się wiedzą i sprzętem. Członkowie Zespołu nieśli pomoc we Włoszech, w Kirgistanie, teraz są z misją WHO w Tadżykistanie. Wesprzyj nasze działania wpłacając darowiznę. Dziękujemy!