Nauczyciele z Ukrainy pomogą w warszawskich szkołach i przedszkolach

W ramach programu interwencyjnego „Cash for Work” zatrudnienie w miejskich przedszkolach i szkołach znajdą ukraińscy nauczyciele na okres trzech miesięcy.

Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie do Warszawy dotarło ponad pół miliona uchodźców, z których ok. 300 tys. pozostało w stolicy. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci. Ukraińscy uczniowie mogą zdalnie kontynuować w Polsce naukę w szkołach ukraińskich. Część z nich dołącza do polskich placówek oświatowych, a dla pozostałych, którzy nie znają języka polskiego, szkoły tworzą oddziały przygotowawcze. Obecnie działa już ponad 140 oddziałów przygotowawczych w 87 miejskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Pomoc w procesie adaptacji

– Liczba uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w warszawskich szkołach i przedszkolach wynosi już blisko 15 tys. Aby pomóc w procesie włączania dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacji, miasto podpisało porozumienie z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Umowa z PCPM pozwoli, w ramach programu „Cash for Work”, na zatrudnianie w miejskich przedszkolach i szkołach ukraińskich nauczycieli, który znaleźli się w Polsce po 24 lutego. Koszty zatrudnienia pokryją amerykańscy darczyńcy z organizacji CARE.

Program interwencyjnego zatrudniania uchodźców

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) od ponad 16 lat niesie pomoc humanitarną w kryzysach uchodźczych i od samego początku wojny aktywnie pomaga ukraińskim uchodźcom. PCPM zarządza również punktem pomocy dla uchodźców w centrum finansowanym przez NRC (Norwegian Refugee Council) przy Dworcu Wschodnim. „Cash for Work”, czyli program interwencyjnego zatrudniania ukraińskich nauczycieli w miejskich przedszkolach i szkołach, działa w oparciu o wytyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Program interwencyjnego zatrudniania nauczycieli z Ukrainy przewidziany jest na razie na okres trzech miesięcy. Później, razem z władzami Warszawy, będziemy się zastanawiali, jaka opieka będzie potrzebna np. przy organizacji miejskiej akcji „Lato w Mieście” czy na kolejny rok szkolny – mówi Wojciech Wilk, prezes PCPM i dodaje: – Poza amerykańską organizacją CARE, która sfinansuje część etatów w ramach projektu zatrudniania uchodźców w szkołach, staramy się pozyskać kolejnych partnerów i rozmawiamy na temat z firmą Google.

Pierwsze umowy dla uchodźców już w tym tygodniu

Już wkrótce zostaną podpisane umowy z pierwszymi uchodźcami, którzy znajdą zatrudnienie w warszawskich placówkach oświatowych. Docelowo, w ramach tego etapu programu „Cash for Work”, miasto planuje przyjąć do pomocy 200 nauczycieli z Ukrainy.

Liczba asystentów ukraińskich, którzy trafią placówek, zależy od liczby dzieci uchodźczych uczęszczających do miejskiego przedszkola czy szkoły. Fundacja PCPM wypłaci im wynagrodzenie oraz pokryje koszty podatków, składek i zapewni ubezpieczenie, natomiast dyrektor przedszkola lub szkoły będzie odpowiedzialny za ustalenie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą.

Bieżące informacje dotyczące działalności Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

Twoje dane:
Proszę wprowadzić imię
Proszę wprowadzić nazwisko
Proszę wprowadzić email
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)