Odnowiona klinika mobilna dla syryjskich uchodźców w Libanie

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dociera z pomocą medyczną do uchodźców w północnej części Libanu. Dzięki uruchomionej w tym rejonie mobilnej klinice, także osoby, które mają utrudniony dostęp do stacjonarnych punktów opieki, mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry medycznej.

Do dyspozycji potrzebujących jest lekarz internista i pielęgniarka, którzy od poniedziałku do piątku jeżdżą do konkretnych miejscowości na terenie dystryktu Akkar, miejsc znacznie oddalonych od stałych punktów medycznych. Pacjenci są więc przygotowani na wizytę i sami chętnie zgłaszają się do medyków ze swoimi problemami zdrowotnymi. 

W klinice stacjonarnej, którą Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi od 2014 roku, pacjenci mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy konkretnych specjalistów, m.in. pediatry, ginekologa, kardiologa, ortopedy, fizjoterapeuty czy – od maja tego roku – także okulisty. Ten ostatni to najprawdopodobniej jedyny bezpłatny specjalista od badania wzroku w całym Libanie.

Dziennie klinikę (mobilną i stacjonarną) odwiedza od 50 do 60 osób. Większość pacjentów to dzieci, które cierpią na problemy skórne i infekcje dróg oddechowych, spowodowane w dużej mierze trudnymi warunkami, w jakich żyją.

Tylko w czerwcu przyjęliśmy 1330 pacjentów, z czego 866 to osoby poniżej 18 roku życia. 35% korzystających ze świadczonej pomocy medycznej to osoby dorosłe. Dolegliwości, z jakimi się zgłaszają, to głównie schorzenia układu kostno-stawowego.

Projekt mobilnej kliniki jest finansowany głównie ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Możesz wspomóc działanie kliniki dowolną wpłatą na konto PCPM 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem „Klinika dla uchodźców”.