PCPM w Warszawie prowadzi Centrum Edukacji i Kreatywności dla mam z dziećmi z Ukrainy
„Punkt recepcyjny dla uchodźczyń z Ukrainy i ich dzieci powstał m.in. po to, by potrzebujące mamy mogły zająć się pracą czy załatwianiem formalności związanych z pobytem w Polsce, a ich dzieci były zaopiekowane w czasie ich nieobecności” – tłumaczyła Kinga Gromala, zarządzająca Centrum PCPM. „CEK oferuje najmłodszym profesjonalną opiekę, miejsce do zabaw i kontaktu z rówieśnikami, a ich mamom szereg usług, dzięki którym łatwiej jest im się odnaleźć w nowej rzeczywistości” – dodała.
Na miejscu zatrudnienie znalazło osiem uchodźczyń z Ukrainy, które opiekują się znajdującymi się tam dziećmi. W ciągu prowadzone są dla nich m.in. zajęcia taneczne, ruchowe, plastyczne, czy czytanie bajek. Dzieci mają także dostęp do psychologa oraz logopedy.
Ponadto, przez zabawę, podopieczni uczą się języka polskiego. „Dzieciaki się bawią, biegają; dla nich największą atrakcją jest właściwie to, że mają interakcję z innymi rówieśnikami” – mówiła przedstawicielka PCPM. Z punktu wsparcia fundacji i mBanku korzysta także młodzież, która na miejscu uczęszcza w lekcjach prowadzonych z Ukrainy w trybie zdalnym. W ostatnim czasie, nastolatki brały udział w dodatkowych zajęciach przygotowujących do ukraińskiej matury z języka ojczystego i historii.
Starszym podopiecznym organizowane są również wycieczki po Warszawie. Ostatnio udały się one z wycieczką na taras widokowy do Pałacu Kultury i Nauki na XXX piętro słynnego warszawskiego wieżowca, poznając historię gmachu i stolicy Polski. Uchodźczynie korzystające ze wsparcia w CEK PCPM mogą korzystać z pomocy psychologicznej i doradztwa zawodowego, które jest do ich dyspozycji dwa razy w tygodniu.
W ramach porad zawodowych wolontariusze pomagają potrzebującym kobietom z Ukrainy odnaleźć się na polskim rynku pracy, w znalezieniu pracy, a także w pisaniu CV. Ponadto w Centrum prowadzony jest intensywny kurs z języka polskiego. Zostały utworzone trzy grupy, każda z nich ma zajęcia dwa razy w tygodniu.
Dla ukraińskich mam zajęcia na miejscu prowadzi także certyfikowana nauczycielka jogi i psychoterapeutka Martyna Głuszek-Osuch. Sesje odbywają się tam raz w tygodniu.
Korzystające z Centrum PCPM wspierają także siebie nawzajem – jedna z pań jest fryzjerką i dzieciom innych mam oferuje bezpłatne strzyżenie. „Nazwaliśmy tę inicjatywę +Mamy Mamom+ i myślę, że w przyszłości pojawi się jeszcze więcej pomysłów tego typu” – konkludowała prowadząca Centrum PCPM.
Bieżące informacje dotyczące działalności Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina