PCPM zimą wspiera uchodźców z Syrii i ubogich Libańczyków
Sytuacja materialna najuboższych rodzin libańskich często nie różni się od tej, w jakiej od lat znajdują się Syryjczycy. Ponad milion przyjętych uchodźców z sąsiedniej Syrii znacząco wpłynęło na poziom życia rodowitych mieszkańców Libanu, a w konsekwencji zmotywowało organizacje pomocowe, takie jak PCPM, do okazania solidarności także im.
W okresie od października do grudnia 2017 uchodźcy syryjscy oraz Libańczycy otrzymali zapomogi finansowe w wysokości 147 USD miesięcznie. Poza UNHCR, PCPM było jedyną organizacją, która zapewniła pomoc na zimę mieszkańcom północnego dystryktu Akkar. Wsparcie finansowe trafiło głównie do beneficjentów zamieszkujących tereny górskie – najwyżej położone miejscowości, objęte programem PCPM i Polskiej Pomocy są położone na wysokości 1250m n.p.m. (Akkar Al-Attika) lub nawet na 1400m n.p.m. (Fnaideq, Michmich). Temperatura w tak wysoko położonych miejscowościach jest przynajmniej o 6-7 stopni Celsjusza niższa niż na przykład na wybrzeżu. Nawet w niżej położonych miejscowościach takich jak Bire (500 m n.p.m.) czy Qobayat (700 m n.p.m.) co rok notowane są dwa lub trzy intensywne opady śniegu. Wyjątkowo mroźne są grudzień i styczeń. Wtedy też najczęściej odnotowuje się przypadki poważnych wyziębień lub nawet śmiertelnych zamarznięć.
Wynajmowane przez uchodźców „domy” to zazwyczaj lokale niebudowane z myślą o mieszkaniu (garaże, piwnice, budynki gospodarcze). Część z nich została wzniesiona w latach 2013-15 najmniejszym możliwym kosztem, w efekcie czego ściany tych pomieszczeń są cienkie (zbudowane z jednego pustaka) i nieocieplane, w oknach o metalowej, przewodzącej ciepło, ramie jest jedna szyba lub nie ma jej wcale, drzwi natomiast wykonane są także z przewodzącego ciepło metalu lub z cienkiej sklejki.
Tak budowane pomieszczenia bardzo trudno ogrzać – wszelkie próby powodują duże zużycie paliwa (oleju opałowego) a tym samym wzrost kosztów. Poza zakupem oleju mazutowego (najbardziej popularne w Libanie do ogrzewania są właśnie piece mazutowe) uchodźcy potrzebują na zimę ciepłych ubrań, butów zimowych i leków. Celem dostarczonych przez PCPM zapomóg było ułatwienie im zakupu tych rzeczy na nadchodzące trudne miesiące zimowe.
Pomoc na zimę była koordynowana z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR) i trafiła do najbardziej potrzebujących Syryjczyków i Libańczyków.
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.