Pierwsza pomoc dla Palestyny
Pierwsza pomoc może uratować życie. Dlatego wiedza każdego z nas jest tak ważna, a wspieranie edukacji w tym zakresie jest jednym z najważniejszych elementów rozwijania systemów ratownictwa medycznego na całym świecie. W palestyńskich miasteczkach położonych na uboczu, we wsiach i osadach beduińskich, w trudno dostępnych regionach pustynnych mieszkańcy nie mają często żadnego dostępu do opieki medycznej – brakuje przychodni, nie docierają tam też mobilne kliniki. Czas dotarcia karetki zajmuje od 20 do 60 minut. Jako PCPM odpowiedzieliśmy na te potrzeby i w 15 miejscowościach położonych w regionach Hebronu i Jerycha zorganizowaliśmy specjalne szkolenia.
Sfinansowaliśmy kursy pierwszej pomocy dla 339 osób: dziewczynek, chłopców, kobiet i mężczyzn. Szkolenia prowadzili instruktorzy i ratownicy medyczni Czerwonego Półksiężyca (PRCS) z logistycznym i finansowym wsparciem Fundacji PCPM. Taki podział zadań pozwolił na dopasowanie szkoleń do potrzeb lokalnych, włączenie PRCS-u w życie społeczności, zwiększenie rozpoznawalności tej organizacji i podniesienie umiejętności szkoleniowych wolontariuszy i pracowników Czerwonego Półksiężyca.
Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali także od PCPM apteczki podręczne, wyposażone w środki niezbędne do udzielania podstawowej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo w miejscowościach, w których prowadzono szkolenia, PCPM zapewniło 15 większych apteczek naściennych, które umieszczono w lokalnych budynkach użyteczności publicznej. Kolejne 30 dużych, w pełni wyposażonych, apteczek przenośnych (w formie walizki) przekazaliśmy lokalnym instytucjom, które mogą rozwijać kursy pierwszej pomocy. Szkolenia spotkały się z bardzo życzliwą reakcją uczestników, którzy brali w nich udział z dużym zaangażowaniem (i wyrażali zainteresowanie regularną organizacją takich kursów oraz zaawansowanych szkoleń z pierwszej pomocy).
W szkoleniach brało udział wiele kobiet, które na co dzień zajmują się rodzinami, pracami domowymi i gospodarstwem. Wśród nich były nastolatki, młode matki, trzymające na rękach małe dzieci, a także kobiety starsze – babcie i prababcie. Udział w kursie pierwszej pomocy to dla nich szansa na zdobycie nowych umiejętności, które mogą przełożyć się na dobro ich krewnych i społeczności. W 2020 roku PCPM i PRCS planują przeprowadzić szkolenia z pierwszej pomocy w kolejnych kilkunastu odizolowanych miejscowościach na Zachodnim Brzegu.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)