PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Polacy uczą Kenijczyków ratowania [WIDEO]

Gdy dochodzi do pożaru, liczy się każda minuta. Sprawnie działająca straż pożarna może ocalić dobytek życia, nasze zdrowie, a nawet życie. Co jednak zrobić, gdy dojazd do pożaru zajmuje więcej niż kilka godzin? Tak jest w Kenii, gdzie działa tylko 40 strażnic pożarowych i nie ma nawet wspólnego numeru ratunkowego. Dlatego PCPM od 2014 roku pomaga Kenii rozwinąć służbę publiczną.

 

Po reformie z 2010 roku odpowiedzialność za budowę straży spadła na barki poszczególnych hrabstw. Władze wielu regionów Kenii nie miały wystarczających środków, by inwestować w straż pożarną. Brakowało sprzętu, podstawowych umiejętności i zaufania. Bo o te trudno, gdy dojazd do pożaru trwa kilka godzin. Od 2014 roku swoimi doświadczeniami dzielą się tu Polacy. W ramach program Polska Pomoc PCPM prowadzi dla Kenijczyków największy w tym kraju program szkoleń strażackich.

Jak wyglądają działania naszych instruktorów i koordynatorów na miejscu?

Materiał NOWA TV 24 GODZINY.

Dotąd 25% kenijskich strażaków wzięło udział w podstawowych i zaawansowanych szkoleniach prowadzonych lub współprowadzonych przez polskich instruktorów. Szkolenia na poziomie podstawowym zostały przejęte przez miejscowych trenerów, przeszkolonych przez instruktorów z Polski. 50% strażaków z Kenii otrzymało profesjonalny sprzęt ochrony osobistej(PPE). Program Polskiej Pomocy i PCPM przyczynił się do powstania od podstaw straży pożarnej w hrabstwie Murang’a oraz stworzenia przez władze samorządowe wielu jednostek w innych miastach.

Otworzyliśmy Fire Brigade Training Center na przedmieściach Nairobi, w którym będą szkolić się nie tylko Kenijczycy, ale i strażacy z całej Afryki Wschodniej. Wypracowaliśmy wspólne dla całego kraju standardy przeszkolenia strażackiego we współpracy z Kenfiba – Kenya National Fire Brigade Association

W 2019 roku szkolenia przeniosą się do centrum szkoleniowego w Kiambu, którego budowę realizujemy.

Wszystkie projekty PCPM realizowane w Kenii są finansowane z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.