Hussain i Iman

Hussain i Iman

Hussain i Iman przyjechali z piątką swoich dzieci na stałe do Libanu w czerwcu 2016 roku. W Syrii (Hama) zostawili swoje życie na bardzo przyzwoitym poziomie. Hussein cierpi na rzadką chorobę – leiszmaniozę. Jeszcze przed wybuchem wojny leczył się w Libanie, kilkakrotnie przekraczał syryjsko-libańską granicę. Kiedy jednak raz przekroczył termin dozwolonego pobytu, nie miał już prawa powrotu do Syrii.


W Libanie nie znał nikogo, nie miał się gdzie podziać. Rodzina trafiła na przedmieścia Halby, większego miasta na północy kraju. Pomimo – wydawałoby się – dogodnej lokalizacji, Hussein nie mógł znaleźć pracy, by zarobić na czynsz oraz utrzymanie rodziny. Z powodu rzadkiej choroby, nikt nie chce go zatrudnić. Rodzina tonie w długach.

Rodzina została objęta programem PCPM (cash for rent) i otrzymała 100 USD na wynajem zajmowanego pomieszczenia. Pomimo iż dom, w którym mieszkają pozostawia jeszcze wiele do życzenia, Hussein nawet nie próbował szukać innego. Nie jest bowiem w stanie pokryć większych opłat za czynsz.

Comiesięczne wsparcie w opłacaniu czynszu za pomieszczenie, które zajmują, daje im minimalne, ale stabilne poczucie bezpieczeństwa i pozwala Husseinowi myśleć o spełnianiu kolejnych potrzeb, w tym rozpoczęciu leczenia.