Ukraina: Konwój humanitarny

Ukraina: Konwój humanitarny

PCPM uczestniczył w konwoju humanitarnym przygotowanym i finansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym zostało wysłane 150 ton pomocy humanitarnej dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie.

Status: Zakończony

Termin realizacji: 31 grudnia 2014

  • Tytuł projektu: Konwój humanitarny dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie
  • Realizacja: grudzień 2014
  • Budżet: 486 524 zł
  • Dofinansowanie: Polska Pomoc
  • Odbiorcy projektu: 5000 rodzin uchodźców wewnętrznych – ok. 15000 osób

Wprowadzenie

Konflikt zbrojny pomiędzy prorosyjskimi rebeliantami a siłami ukraińskimi w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy zmusił do ucieczki setki tysięcy ludzi. Ci, którzy opuścili swoje domy podczas najbardziej intensywnych walk (lipiec-sierpień 2014), często nie mieli czasu zabrać ze sobą nawet najbardziej potrzebnych rzeczy. Mało który z uchodźców przypuszczał, że na wygnaniu będą musieli spędzać zimę, w czasie której we wschodniej Ukrainie temperatury spadają poniżej -20°C.

W wysłaniu konwoju, który dotarł do Charkowa 19 grudnia 2014 roku i składającego się z 33 ciężarówek, udział wzięły PCPM (20 pojazdów), Polski Czerwony Krzyż (8 pojazdów) oraz Caritas (5 pojazdów).

Wyjazd polskiego konwoju humanitarnego do miejsc dystrybucji w Charkowie (19 grudnia 2014)

http://www.youtube.com/watch?v=3PIYNFYgDvM

Opis działania

5000 paczek żywnościowych, zawierających suche artykuły spożywcze (kaszę, mąkę, makaron, cukier, herbatę, kawę) oraz czekoladę dla dzieci zostało zakupionych w Polsce i przetransportowane na Ukrainę na 20 ciężarówkach Państwowej Straży Pożarnej. Dodatkowo dla rodzin z małymi dziećmi zakupiono i przetransportowano na Ukrainę 2000 zestawów pomocowych, zawierającymi pieluchy oraz jedzenie dla niemowląt. Dystrybucja pomocy żywnościowej oraz zestawów dla dzieci rozpoczęła się już w dniu dotarcia polskiego konwoju do Charkowa.

Rozładunek pomocy humanitarnej PCPM w jednym z miejsc dystrybucji w Charkowie (19 grudnia 2014)

http://www.youtube.com/watch?v=JJwcu30GRmw

Wymierne rezultaty

Dostarczenie 60 ton pomocy humanitarnej dla 5000 rodzin uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie.
Przygotowanie, wysłanie i przyjęcie po stronie ukraińskiej konwoju pomocy humanitarnej w przeciągu 23 dni po decyzji o jego wysłaniu.

polskapomoclogostrona2014