PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Przewodniczący gminy w płn. Iraku: Pomoc PCPM pozwala planować przestrzenny rozwój miasta i polepszać usługi komunalne

– Drony z oprzyrządowaniem i specjalistyczne oprogramowanie, które otrzymaliśmy od PCPM umożliwiają nam planowanie przestrzenne rozwoju miasta i podniesienie jakości usług komunalnych – mówi przewodniczący leżącej w irackim Kurdystanie gminy Shekhan, Khalid Nermo Zedo. Aparatura do planowania przestrzennego i budowy dróg, sieci wodnych czy elektrycznych jest szczególnie istotna ze względu na masowy napływ do prowincji uchodźców z innych regionów Iraku. Wartość pomocy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej to 200 tys. USD.

 

Fundacja PCPM zapewnia siedmiu gminom dystryktu Shekhan pozyskiwanie dobrej jakości zdjęć satelitarnych, dostęp do specjalistycznego oprogramowania GIS (Geographic Information System) oraz kompleksowe szkolenia z jego obsługi. Projekt wdrażany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zakłada dostarczenie dyrektoriatowi ds. gmin w prowincji Dohuk jednego, a w prowincji Niniwa dwóch dronów wraz z oprzyrządowaniem (kamery, czujniki), komputerami oraz odpowiednim oprogramowaniem do wykonywania ortofoto map – czyli map na potrzeby rozwoju przestrzennego.

„Brak dokładnych map zabudowy miejskiej znacząco utrudnia nam planowanie przestrzennego rozwoju naszego miasta. To jeden z głównych problemów municypalnych, bo nie możemy nie tylko prowadzić prac budowlanych na obecnie zabudowanych terenach, ale też planować rozwoju. Obecnie te pomiary przeprowadzamy ręcznie zwykłą taśmą-miarką, co jest bardzo czasochłonne, niedokładne i bardzo szybko staje się nieaktualne. Dzięki dronowi oraz oprogramowaniu do jego użytkowania będziemy w stanie dostarczyć usługi komunalne na wyższym poziomie, lepiej rozplanować rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych, rozplanować układ ulic” – tłumaczy przewodniczący gminy Shekhan, Khalid Nermo Zedo.

Sprzęt wraz ze specjalistycznymi kamerami i czujnikami będzie dostarczony w lipcu i posłuży do mapowania terenu i stworzenia bardzo precyzyjnych cyfrowych map, które pomogą m.in. w procesie planowania przestrzennego, katastru, dokładnego pomiaru terenów pod inwestycje, dzielnice mieszkaniowe, wytyczania dróg, sieci wodnych czy elektrycznych. Ponadto urzędnicy odpowiedzialni za korzystanie z tego systemu przejdą szkolenia z jego obsługi.

„Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania przetargu na dostawcę tego systemu. Koszt zakupu samych dronów z oprzyrządowaniem to 162 tys. USD, a wartość całego projektu – ok. 200 tys. USD. Oprócz samego sprzętu – tj. dronów i komputerów – urzędom zapewnimy też odpowiednie szkolenia. Zależy nam, aby jakość sprzętu była absolutnie topowa, europejska. Nie chcemy zadawalać się gorszej jakości sprzętem, który szybko może ulec awariom czy być niezbyt precyzyjny” – tłumaczy Jarosław Zarychta, przedstawiciel PCPM w Iraku: „To projekt niezwykle ważny nie tylko dla naszej gminy, ale również dla sąsiednich miejscowości i wsi. Inwentaryzacja wszystkich domów, ulic i infrastruktury miejskiej pomoże w odpowiednim zaplanowaniu usług komunalnych takich jak wywóz śmieci, doprowadzenie kanalizacji i elektryczności czy rozbudowa urbanistyczna” – dodaje Khalid Nermo Zedo.

Przedstawiciele lokalnej administracji podkreślają, że dotychczasowa infrastruktura miejska nie jest w stanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na usługi komunalne wynikające z napływu ponad 100 tys. uchodźców z innych regionów Iraku.

Kurdystan przez ostatnie lata zmagał się z ogromnym napływem imigrantów z federalnej części Iraku. W 2014 r., gdy na teren Iraku i Syrii weszli bojownicy z tzw. Państwa Islamskiego, Kurdystan stał się schronieniem dla setek tysięcy osób. Miasto Shekhan przed 2014 r. liczyło 160 tys. mieszkańców, a po 2014 r. napłynęło do niego 120-140 tys. uchodźców wewnętrznych (IDP, Internally Displaced Person).

„Wprawdzie po wyzwoleniu Mosulu z rąk ISIS część z tych uchodźców wróciła do federalnej części Iraku, ale nadal ok. 60-80 tys. pozostało u nas. To oznacza ogromne kłopoty i wyzwania dla lokalnych władz, które już i bez tego mierzyły się z wieloma problemami rozwojowymi. Dzięki wsparciu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej jesteśmy w stanie poprawić jakość usług komunalnych i rozplanować budowę kolejnych domów i ulic w mieście. Na ternie naszej gminy nadal znajdują się 3 obozy dla uchodźców, ale z roku na rok coraz więcej z tych ludzi decyduje się przenieść z obozu i budować swoje własne domy” – tłumaczy przewodniczący gminy Shekhan.

„Wiele lokalnych gmin w ogóle nie posiada map – część z nich nigdy ich nie miała, część z nich zaginęła. W przypadku np. miasteczka Telkeif czy miasta Mosul mapy te zostały utracone w wyniku działań wojennych z ISIS i zniszczenia, kradzieży bądź uszkodzenia komputerów w urzędach. Stąd potrzeba wdrożenia takiego nowoczesnego systemu” – dodaje Jarosław Zarychta z PCPM.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest jednym z wykonawców projektu MASAR (Maintaining Strength and Resilience for Local Governments in Iraq and Lebanon) finansowanego przez Unię Europejską. PCPM wspiera irackie samorządy m.in. inwestycjami z zakresu infrastruktury wodnej, rozwijania zdolności efektywnego zarządzania jednostkami terytorialnymi i planowania przestrzennego oraz pobudzania lokalnego rozwoju gospodarczego. Niestety, misji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Iraku grozi zamknięcie, o ile Fundacji PCPM nie uda się pozyskać innych środków do działań w tym kraju poza kończącym się w grudniu 2022 r. projektem UE.