Rolnictwo w Palestynie z polskim akcentem

Z prawie setki zainstalowanych w tym roku jednostek hydroponicznych i zbiornikowych korzystają dwa ośrodki dla niepełnosprawnych intelektualnie w Beit Sahour w pobliżu Betlejem, spółdzielnia kobieca z Surif z okolic Hebronu i spółdzielnia rolnicza w dystrykcie Ramallah.

Wszyscy beneficjenci przeszli szkolenia, dzięki którym zapoznali się m.in. z działaniem systemów oraz zasadami siewu i prowadzenia upraw – mówi Anna Radecka, koordynatorka projektu w Palestynie. – W tym roku jeszcze korzystają z nich na własne potrzeby, ale już przygotowują się do przyszłorocznego rozszerzenia hodowli, a następnie sprzedaży jej owoców.

Przemyślany system pozwala na wyprodukowanie świeżych, nie obciążonych chemicznie warzyw i ziół przez cały rok. Jest to istotne zwłaszcza w warunkach charakterystycznej dla Palestyny sezonowości produkcji, wpływa na zwiększenie dostępu do żywności. Rozszerzenie i urozmaicenie upraw w przyszłym roku umożliwi spółdzielniom i ośrodkom uzyskiwać realne zyski.

W 2016 roku fundacja PCPM kontynuowała pomoc dla stworzonej rok wcześniej grupy spółdzielni rolniczych Mawasem (arab. Pory roku). Udzielone kooperatywom wsparcie reklamowe i marketingowe – od przygotowania nowych etykiet i opakowań, po promocję w formie ogłoszeń prasowych, kampanii degustacyjnych i udziału w lokalnych targach – pozwoliło zbudować silną markę i zwiększyć jej rozpoznawalność na rynku. Uczestnicy projektu dzięki udziale w szkoleniach pogłębili wiedzę o strategiach produkcyjnych i sprzedażowych oraz odpowiedzialności społecznej, a tym samym rozbudowali i nadal rozbudowują swój, nie tylko biznesowy, potencjał.

Grupa Mawasem, do której w następnym roku dołączą ośrodki produkujące żywność w systemach hydroponicznych i zbiornikowych, jest dobrze rozpoznawalna na Zachodnim Brzegu Jordanu. Część produkowanych przez nią towarów dostać można już w Arabii Saudyjskiej, planowana jest sprzedaż w Omanie, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Produkty trafiły też do USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Polski. Przeprowadzana za pośrednictwem prasy, telewizji i internetu kampania informacyjna dodatkowo przybliżyła Polakom temat rozwiązań rolniczych stosowanych w odległej Palestynie.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.