PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Świat zbudowany na wojnie [WIDEO]

Doświadczenie śmierci jest jednym z niewielu doświadczeń, jakie mają. Przez dekady całe pokolenia Sudańczyków pogrążały się w bezwzględnej wojnie, najdłuższej w historii całego kontynentu. Dziś Sudan Południowy, najmłodsze państwo świata, powstałe w 2011 roku po odłączeniu się od Sudanu, wciąż jest areną dla przemocy. I piekłem na ziemi dla swoich obywateli.

 

 

Ponad 2 miliony ludzi uciekło z Południowego Sudanu w poszukiwaniu ratunku w sąsiadujących krajach. Najwięcej, bo 800 tysięcy ludzi znajduje teraz schronienie w Ugandzie. Na północy kraju powstał największy  do 2017 roku obóz dla uchodźców na świecie. Bidi Bidi jeszcze w sierpniu 2016 roku było małą wioską. Dziś na 250 kilometrach kw. powierzchni mieszka ponad 220 tysięcy ludzi. To tam z misją medyczną przyjechało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

– Sudan Południowy umiera. Taka jest prawda. Sytuacja z każdym rokiem się nie polepsza. Ona się tylko pogarsza – mówi Natalina Sala z Arkangelo Ali Association, organizacji, z którą PCPM niesie pomoc w Sudanie Południowym. Więcej w materiale wideo.

[wplata]

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)